|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شلوار فاق کوتاه بله یا نه؟

مونا فریدکیان
6 اکتبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

شلوار فاق کوتاه از آن دسته لباس‌هایی‌ست که همیشه بحث زیادی در مورد آن بوده است. عده‌ای آن را تأیید می‌کنند و عده‌ای تکذیب. مخالفان ادله‌ی پزشکی ارائه می‌کنند و شاید اگر پای حرفشان بنشینیم با دلایلشان موافق هم باشیم. اما همیشه نمی‌شود یک طرفه به قاضی رفت و باید حرف دو طرف را شنید. موافقان این مدل از شلوار آن را زیبا و جوان‌پسند می‌دانند و زیاد به حرف مخالفان اهمیت نمی‌دهند.

ما امروز در کمد به سراغ یکی از بحث‌های چالش برانگیز در زمینه سبک لباس پوشیدن رفته‌ایم تا با نگاهی موشکافانه این مدل را بررسی کنیم. از موافقان و مخالفان می‌خواهیم به ما به عنوان یک مرجع بی‌طرف اطمینان کنند و تا آخر این مقاله، کمد را همراهی کنند.

شلوار فاق کوتاه چیست؟

در اندازه‌گیری شلوار، کسانی که در کار دوخت و دوز هستند به خوبی می‌دانند که فاصله‌ی بین کمر تا نشیمن‌گاه را بلندی فاق می‌گویند. در شلوارهای روزمره قد فاق از حدود ناف و یا کمی بالاتر از آن اندازه‌گیری می‌شود. اما در شلوار فاق کوتاه از بلندی فاق کاسته می‌شود. البته مقداری که از این بلندی کم می‌شود بیشتر بستگی به سلیقه مشتری دارد. اما در شلوارهای آماده مقدار کوتاهی فاق اغلب یکی‌ست؛ تقریباً 8 سانتی‌متر پایین‌تر از ناف.

در شلوارهای معمولی اندازه‌ی بلندی فاق حدود 30 سانتی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و در شلوارهای فاق کوتاه این اندازه 20 سانتی‌متر است.

یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها در شلوار فاق کوتاه، جین است. اغلب ما مدل شلوار فاق کوتاه را همراه با پارچه‌های جین دیده‌ایم. شلوارهای پارچه‌ای یا کتان هم گاهی از این مدل تبعیت می‌کنند. اما انگار دلچسب‌ترین پارچه برای این مدل از شلوار برای طرفدارانش همان جین است.  

: اندازه‌گیری شلوار فاق کوتاه
اندازه‌گیری شلوار فاق کوتاه

تاریخچه شلوار فاق کوتاه

در اواخر دهه 1960 تنها خرده فرهنگ‌ها بودند که از این شلوار استفاده می‌کردند. منظور از خرده فرهنگ یعنی اقلیت‌هایی که در هر جامعه زندگی می‌کنند. اما در آخر این مدل شلوار توسط هیپی‌ها بود که پذیرفته و استفاده شد. از آن‌جایی که هیپی‌ها جایگاه خاصی در میان جوانان داشتند و دارند، سبک لباس‌های آن‌ها به راحتی در میان جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شلوار فاق کوتاه هم خیلی زود به محبوبیت دست یافت و جایگاه خود را در میان جوانان پیدا کرد. زمانی که آیکونیک‌های دنیای راک یعنی Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Robert Plant  بر روی صحنه‌ها از این مدل استفاده کنند خودتان جایگاه شلوار را در میان فرهنگ عامه مردم به راحتی می‌توانید حدس بزنید.

jimi Hendrix با شلوار فاق کوتاه
jimi Hendrix با شلوار فاق کوتاه

از دست رفتن جایگاه شلوارهای فاق کوتاه

از اواخر دهه 70 تا اوایل دهه 80 میلادی شلوار فاق کوتاه کم‌کم جایگاه خود را از دست داد و فاق شلوارها دوباره به جای سابق خودش بازگشت. با ورود زنان به عرصه کار و فعالیت و برای راحتی آن‌ها، شلوارها مثل قبل شدند حتی شلوارهای جین. تولیدکنندگان اصلی این شلوارها Gloria Vanderbilt و Calvin Klein بودند.

انواع شلوار مردانه، استایل‌های متفاوت با شناخت شلوارها
ادامه مطلب

در دهه 1990  Alexander McQueen طراح انگیسی بود که در مجموعه‌ی “Taxi Driver” «راننده تاکسی» خود که در سال 1996 عرضه کرد این شلوار را دوباره به نمایش گذاشت.

نگاه مفهومی طراحان به مد

در این‌جا لازم می‌دانم توضیح کوتاهی در زمینه ارائه‌ی مد و فشن در مجموعه‌ی هر یک از طراحان خدمتتان عرض کنم. در بسیاری از نمایش‌های مد، مدل‌هایی عرضه می‌شود که فقط نگاه طراح به دنیای پیرامونش را به نمایش می‌گذارد. گاهی این نگاه انتقادیست و گاهی نگاه مفهومی. لباس‌هایی که ما با دیدن آن‌ها فکر می‌کنیم مگر می‌شود چنین لباسی را در جامعه پوشید؟ یا؛ طراح چه موضوعی را مدنظر داشته که چنین طرحی را عرضه کرده است؟

نظر طراح هم دقیقاً همین است؛ به فکر واداشتن مخاطب. این‌که ذهن بیننده به این موضوع معطوف شود و تا مدتی فکرش درگیر نمایشی باشد که دیده است. طراحان لباس اغلب انسان‌های باهوش و زیرکی هستند. آن‌ها می‌خواهند بتوانند جامعه را با فکر خود همراه کنند و فکر آن‌ها را معطوف طراحی‌های خود سازند. طراح، برای ارائه‌ی یک مجموعه مدت زمان زیادی را صرف می‌کند تا بتواند یک نمایش خاص را ارائه کند. اگر مخاطب خوش شانس باشد و در ردیف جلو بنشیند، شاید تنها دقایقی ذهنش درگیر طراحی‌های ارائه شده خواهد بود و بعد از پایان نمایش هم همه چیز را فراموش می‌کند. پس طرحی چالشی است که ذهن را تا ساعت‌ها مشغول نگه می‌دارد و شاید این‌گونه کمی از زمانی که طراح بر روی مجموعه‌ی خود صرف کرده جبران شود.

الکساندر مک کوئین و بازگشت دوباره شلوار فاق کوتاه

با این توضیح کوتاه به بحث اصلی برمی‌گردیم. الکساندر مک کوئین، در ارائه‌ی مجموعه‌ی خود یکی از لباس‌هایی را که عرضه کرد همین شلوار فاق کوتاه بود که از بخت خوب او به عنوان ترند شناخته شد. شاید زمانی که چنین طرحی را بر روی کاغذ می‌آورد آن را به عنوان یک طرح مفهومی و یا اعتراض به یک موضوع خاص در نظر داشت، اما به هرحال طرحش در جامعه جا افتاد.

ساخت استایلی جذاب با انواع مدل دامن زنانه
ادامه مطلب

بعد از مجموعه‌ی مک کوئین، شاید تنها 20 نفر در انگلیس پوشیدن این شلوار را از سرگرفتند اما به تدریج به صورت مدی رایج درآمد. شلواری که او در مجموعه خود به نمایش گذاشت بازهم اولین‌بار توسط خوانندگان و سلبریتی‌ها گسترش یافت. در سال 2000 شلوارهای فاق کوتاه توسط بریتنی اسپیرز استفاده شد که همان هم سبب گردید در ایالات متحده به عنوان یکی از ترندهای محبوب مورد استفاده قرار بگیرد. اگرچه زمانی که این ترند همه‌گیر شد سن برای آن متصور نبود و همه چه زن‌ چه مرد و در هر سنی از آن استفاده می‌کردند. اما بازار هدف این مدل، جامعه جوان دختران و پسران بود.

مزایا و معایب شلوار فاق کوتاه برای خانم‌ها و آقایان

پوشیدن شلوار فاق کوتاه شاید برای طرفدارانش هیچ ایرادی نداشته باشد و همه‌ی آن‌چه که مخالفان آن، چه در زمینه‌ی پزشکی و چه در زمینه‌ی اجتماعی بیان می‌کنند را رد کنند. اما به هرحال نمی‌توان همه‌ی نظرات را نادیده گرفت و رد کرد. سلبریتی‌ها، بازیگران و خواننده‌ها برای این‌که یک برند و یا یک مدل را در جامعه جا بیاندازند پول دریافت می‌کنند. برندها از جایگاه سلبریتی‌ها در جامعه به خوبی آگاهند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که اگر بخواهند یک مدل را در جامعه به عنوان ترند معرفی کنند از چه کسی و  چگونه استفاده کنند. در آخر مخاطب برند باید آگاه باشد و بداند که از مدل‌های ارائه شده چگونه بهره ببرد. آیا همه‌ی مدل‌ها مناسب است؟

ما به عنوان مصرف‌کننده نمی‌توانیم همه نظرات را نادیده بگیریم و تنها علایق خودمان را در نظر داشته باشیم. در استفاده از استایل مناسب تنها نظر مصرف‌کننده مطرح نیست. به هرحال ما دوست داریم زمانی که یک لباس را به تن می‌کنیم مورد تأیید دیگران هم قرار بگیریم.

ترند پارچه براق؛ مدل لباس زنانه با پارچه براق
ادامه مطلب

استفاده از شلوار فاق کوتاه چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان قسمت‌هایی از بدن را به نمایش می‌گذارد که چندان هم دل‌انگیز نیست. کسی که لباس را به تن می‌کند خودش متوجه نیست که اطرافیان شاهد تصاویر ناخوشایندی هستند و چه بسا که اگر متوجه باشد هرگز دیگر از آن استفاده نکند.

مناظر ناخوشایند با شلوار فاق کوتاه
مناظر ناخوشایند با شلوار فاق کوتاه

لباس‌های مناسب برای استفاده به همراه شلوار فاق کوتاه

برای این‌که استایل لباس‌تان را بسنجید اول آن را به تن یکی از نزدیکان خود که هم سایز و اندازه شماست امتحان کنید اگر از آن راضی بودید پس استفاده کنید. اگر جزو کسانی هستید که اصرار به پوشیدن شلوار فاق کوتاه دارید؛ مخصوصاً آقایان، راه دیگر این است که ست شلوار خود را با یک بلوز و یا ژاکت بلند هماهنگ کنید. هر وقت می‌خواهید که بر روی صندلی بنشینید حتماً توجه داشته باشید که قسمت کمرتان پوشیده باشد. حتی می‌توانید برای اطمینان از این‌که بدن شما را کسی نمی‌بیند از یک صندلی پشت بسته استفاده کنید. در این صورت با خیال آسوده می‌توانید بنشنید.

ما در این مقاله نخواستیم نظرات پزشکی که رایج است را برای شما مطرح کنیم که این موضوع با یک جستجوی ساده هم قابل درک است. تنها خواسته ما این بود که به مخاطب خود بقبولانیم که هر استایلی حتی اگر ترند باشد هم قابل پذیرش و استفاده نیست. مجله کمد به شما مخاطب عزیزش پیشنهاد می‌کند تا قبل از خریدن یک شلوار فاق کوتاه دیگر و اضافه کردن آن به لباس‌هایش، آن را به عنوان یک منتقد نگاه کند. آیا باز هم حاضر به استفاده از آن خواهد بود؟ انتخاب را به عهده شما می‌گذاریم.

اشتراک گذاری

6 پاسخ

 1. من با شلوار فاق کوتاه موافقم و دوست دارم، چون لاغر اندام هستم فاق کوتاه برام زیباتره. تولید شه بازم لطفن.
  شلوار می‌خرم از پایین تا زانوعه بعد فاقش تا روی سینه، آخه این چه وضعشه خدایی

 2. بله بله شلوار فاق کوتاه تولید شود لطفن، من که لاغر اندامم، فاق بلند اصلن بهم نمیاد، شلوار می‌خرم قدش کوتاه بعد فاقش تا روی سینه می‌آد ،خو آخه این چه وضیه

  1. سلام.
   ممنون از راهنماییتون!
   به نظرم شلوار فاق کوتاه و بلند باید از جنبه ی ترند خارج شوند و به یک اصول خرید کلیدی نسبت به اندام افراد تبدیل شوند و تولید دائمی داشته باشند.

   من بالا تنه ام کوتاه هست و وقتی شلوار جین فاق بلند می پوشم، از روی ناف هم میره بالاتر

 3. تیپ شلوار باید به نسبت جثه و سایز بدن پوشیده بشه
  نمیشه گفت شلوار فاق کوتاه مطلقا خوب هست یا بد.
  به بعضی ها فاق بلند اصلا نمیاد و به بعضی ها هم فاق کوتاه برازنده نمیشه.
  چه خوبه که از هر مد لباسی توی بازار پیدا بشه و هرکسی بسته به چاقی یا لاغری خودش لباس شو انتخاب کنه.

 4. من شلوار فاق کوتاه خوشم نمیاد جون پاها رو کوتاه نشون میده و باسن کوچیک میکنه بالاتنه رو دراز درشتتر نشون میده..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.