|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ولنتاین چه روزی است؟ فلسفه و سنت این روز چیست؟

رویا عطارزاده
16 ژانویه 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم
فلسفه ولنتاین با مجله کمد - فیلم لالالند
نمایی از فیلم عاشقانه‌ی لالالند

ولنتاین در ذهن خیلی از مردم تصویری از خیابان‌های شلوغ، عروسک‌های بزرگ قرمزرنگ و بسته‌های قلبی شکلات‌هاست؛ روز جوان‌های سرخوش از عشق و کهن‌سالان عاشق! هرچند که بسیاری ممکن است تصور کنند این روز محصول دنیای مدرن است؛ اما در واقع، ولنتاین روزی است به قدمت تاریخ. در این مطلب به فلسفه‌ی ولنتاین و تاریخچه‌ی شکل‌گیری آن می‌پردازیم. 

پل عشاق - روز جهانی عشق
نمایی ازقفل‌های نصب شده روی پل عشاق پاریس

14 فوریه، روز جهانی عشق

14 فوریه یا 25 بهمن، روزی است که در تمام دنیا با عنوان روز عشق یا ولنتاین شناخته می‌شود. ریشه‌ی شکل‌گیری این روز، اتفاقی کاملا مذهبی برای مسیحیان بود. در سال 496، پاپ ژلاریوس یکم این تاریخ را که برای بزرگداشت سنت ولنتاین روم که در 269 میلادی کشته شده بود، انتخاب کرد؛ اما در قرون 14 و 15، این تاریخ با عشق رمانتیک همراه شد. در قرن هجده بریتانیا، روز ولنتاین مصادف شد با دادن هدیه‌هایی چون گل و شیرینی و کارت‌های تبریک که همه نشانی از اشکال سنتی عشق داشتند؛ اشکالی چون قلب، کبوتر‌ها و فرشته‌ی کیوپید بالدار. در ایتالیا، عشاق کلیدهایی به هم هدیه می‌دادند که به نیت باز کردن قفل قلب‌هایشان بود. این جشن، امروز در سرتاسر جهان برگزار می‌شود و می‌توان گفت در قالب هر فرهنگ، به ویژگی‌های خاصی رسیده است. 

روز جهانی عشق 14 فوریه
خیابان‌های تزئین شده به مناسبت ولنتاین

چرا ولنتاین روز عشق است؟

در مورد داستان ابتدایی روز ولنتاین، افسانه‎های زیادی هست؛ اما نقطه اشتراک همه‌ی این افسانه‌ها، شخصیت کشیش ولنتاین است. در یکی از این افسانه‌ها، کشیش ولنتاین ناجی مسیحیانی بوده که تحت حکومت رومیان مورد شکنجه بودند. در افسانه‌ای دیگر، او برخلاف خواست پادشاه که معتقد بوده سربازان حق ازدواج ندارند، محرمانه سربازان را به عقد عشقشان در می‌آورده است. اما جذاب‌ترینِ این افسانه‌ها، روایت عشق شخص کشیش ولنتاین به دختر زندانبانش است که پیش از مرگ و اعدام شدن نیز، نامه‌ای برای او نوشته و با امضای «ولنتاین تو» به یادگار گذاشته است. 

ولنتاین روز عشق جهانی - مجله کمد
تصاویر نقاشی شده از سنت ولنتاین
چرا ولنتاین روز عشاق - مجله کمد

ولنتاین در کشورهای مختلف

ازمیر ترکیه که مهم‌ترین مرکز تولید گل در این کشور است، بیشترین فروش سالیانه‌ی خود را در روزهای نزدیک به ولنتاین دارد. در کشورهای اروپایی، بیشترین میزان فروش شکلات و کارت تبریک متعلق به همین تاریخ است؛ اما بسیاری از کشورها این مناسبت را ممنوع اعلام کرده‌اند و در برگزاری آن به شکل رسمی ممانعت ایجاد می‌کنند. فروش محصولات و هدیه‌های مربوط به فلسفه ولنتاین تا سال 2017 در عربستان سعودی غیرقانونی بود و پلیس مانع از برگزاری این جشن می‌شد؛ اما از سال 2017 به بعد، این قانون تغییر کرد. این در حالی است که در همان سال، دادگاه عالی اسلام‌آباد پاکستان به ممنوعیت برقراری جشن ولنتاین در پاکستان رأی داد. در همین زمان، موصل عراق برای نخستین بار در 2018 پس از داعش، ولنتاین را جشن گرفت. در ایران هم نگاه مثبتی به برگزاری جشن ولنتاین وجود ندارد؛ اما این امر، در برگزاری این مراسم به تبلیغاتی‌ترین شکل ممکن خللی وارد نکرده است. 

ولنتاین در کشورهای مختلف - در کشورهای عربی و ترکیه
 ولنتاین در کشورهای عربی و ترکیه
ولنتاین در کشورهای مختلف
ولنتاین، روز عشق در کشورهای عربی و ترکیه

ولنتاین و روز سپندارمذگان

با وجود افسانه‌های تاریخی که تاریخچه‌ی ولنتاین را به مرگ کشیش سنت ولنتاین نسبت می‌دهند، داستان‌هایی موجودند که معتقدند جشن ولنتاین ریشه در فرهنگ ایرانی دارد. برخی معتقدند که این رسم، از ریشه‌ی سپندارمذگان بوده و از ایران به اروپا و سپس آمریکا راه یافته است. هرچند که این عقیده سندیت ندارد؛ اما عباس تراب‌زاده، مردم شناس ایرانی، معتقد است که حتی ناصرالدین شاه قاجار نیز ولنتاین را جشن می‌گرفته است. از ناصرالدین شاه، کارت تبریک‌هایی به مناسبت روز عشق موجود است که گویا در سفر اروپایی‌اش از جانب او، برای همسر مورد علاقه‌اش فرستاده شده و به پاسداشت روز عشق به او هدیه داده شده است.

ناصرالدین شاه و ارسال کارت تبریک برای روز ولنتاین
ناصرالدین شاه و معشوقه‌هایش
زن ناصرالدین شاه - مجله کمد
زنان ناصرالدین شاه- ولنتاین

هدیه‌هایی برای ولنتاین

وقتی بحث هدیه‌ی ولنتاین باشد، همیشه اولین ایده خرید شکلات و عروسک‌های قرمز رنگ است؛ اما در این مورد می‌توان با نگاهی عمیق‌تر به شخصیت فرد مورد نظر، هدیه‌هایی فراتر از این کلیشه‌ها تهیه کرد. 

 انتخاب کفش مناسب برای رقص
ادامه مطلب

هدیه ولنتاین برای آقایان و پسران

هرچند که به نظر می‌رسد خرید مواردی چون پوشاک انتخاب بهتری برای خانم‌هاست، اما باید این نکته را در نظر گرفت که آقایان نیز از داشتن لباس‌های نو لذت می‌برند؛ خصوصا اگر این لباس از جانب فرد مورد علاقه‌شان انتخاب شده باشد. برای مثال هودی‌ می‌تواند هدیه‌ی جذابی باشد که علاوه بر آقایان، پس‌اندازی برای پوشاک خود خانم‌ها در زمستان نیز هست. 

هدیه ولنتاین برای آقایان و پسران
هودی مردانه

خریدن هدیه ولنتاین برای پسران کار سختی است؛ اما برخلاف باور عمومی، آقایان نیز از تماشا و بوییدن یک دسته‌گل زیبا لذت می‌برند. شاید هدیه دادن دسته گلی زیبا و خوش‌بو به آنان، علاوه بر جشن گرفتن فلسفه ولنتاین، یادآور احساسات لطیفی باشند که گاهی باید مورد توجه قرار بگیرند. 

دسته پل برای تبریک ولنتاین
دسته‌گلی زیبا

محصولات مراقبت از پوست نیز، یک کادوی ولنتاین دخترانه به نظر می‌رسد؛ اما می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که شما چقدر به مراقبت از پوست پارتنر خود اهمیت می‌دهید. لوازم رسیدگی به پوست، یک انتخاب مناسب برای هدیه ولنتاین آقایان است. 

محصولات مراقبت پوست برای تبریک ولنتیان
نمونه‌ای از پکیج‌های مراقبت پوست آقایان

لوازم جانبی نیز می‌توانند انتخاب مناسبی برای هدیه دادن به مردان باشند. از ساعت مچی کلاسیک یا هوشمند تا هدفون‌ و هندزفری و پاوربانک. 

لوازم جانبی و اکسسوری برای هدیه ولنتاین
پکیج اکسسوری مناسب آقایان

اگر پارتنر شما نیز طرفدار نوشیدنی‌های گرم است، ماگ‌های شخصی‌سازی‌شده یک هدیه ولنتاین مناسب  برای او هستند. به راحتی می‌توانید طرح مورد علاقه‌ی او را روی یک ماگ سفارش داده یا حتی یک جفت ماگ ست برای هر دو نفرتان تهیه کنید. 

ماگ هدیه روز عشق
ست ماگ

هدیه ولنتاین برای دختران و زنان

تهیه‌ی کادو ولنتاین برای دختران و زنان در کل کار سختی نیست؛ چرا که همیشه گزینه‌های زیادی روی میز است که می‌توان با در نظر گرفتن شخصیت فرد گیرنده‌ی هدیه، از بین آن‌ها انتخاب کرد؛ از پوشاک تا اکسسوری‌های تزئینی. البته در این مورد هم می‌توان دقیق‌تر و شخصی‌تر پیش رفت. 

انواع ست لباس بهاره زنانه در استایل‌ های مختلف
ادامه مطلب

یکی از موارد ترندی بازار امروز، هدیه‌های شخصی‌سازی شده‌اند. شما می‌توانید برای شخص مورد نظر خود، اکسسوری مورد علاقه‌ی او را تهیه کرده و سپس با ذکر جزئیاتی از خاطره‌ای شخصی در زبانی دیگر، یا نوشتن یک جمله با کد مورس، این شیء ساده را به هدیه‌ای ویژه و اختصاصی تبدیل کنید. 

هدیه ولنتاین برای دختران و زنان - اکسسوری با کد مورس
اکسسوری‌هایی با کد مورس

شمع‌های دست‌ساز که عموما معطر هستند، نه تنها برای مدیتیشن و یوگا که برای استفاده‌ی روزمره نیز مناسبند. نور و عطر شمع باعث ایجاد تمرکز و حس آرامش در فرد می‌شود؛ هم‌چنین می‌تواند در درمان عارضه‌هایی چون آرتروز و میگرن هم مؤثر باشد. شاید به همین دلیل، خرید شمع به عنوان هدیه می‌تواند یکی از انتخاب‌های مناسب برای خانم‌ها باشد. 

شمع‌های دست ساز هدیه روز ولنتاین
شمع‌های دست ساز

جعبه‌هایی پر از چیزهای متفاوت، همیشه جذابند؛ اما این فقط پک‌های آرایشی نیستند که قابل سفارشند. اگر محبوب شما به لوازم‌التحریر علاقه‌مند است و استفاده‌ی زیادی از این ابزار دارد، می‌توانید یک پک لوازم‌التحریر تهیه کرده و در کنار شکلات و گل که هدیه‌های معمول فلسفه ولنتاین هستند، به او هدیه دهید. 

لوازم التحریر کادو ولنتاین - روز جهانی عشق
لوازم التحریر مناسب عاشقان نوشتن

اگر به عنوان یک آقا دستپخت خوبی دارید، آماده کردن یک وعده‌ی غذایی ویژه‌ی همسرتان می‌تواند یک هدیه ولنتاین زنانه فوق‌العاده باشد. قطعا پارتنر شما از خوردن یک وعده‌ غذای هیجان‌انگیز که توسط شما آماده شده، لذت خواهد برد. 

دعوت به شام - هدیه ولنتاین
یک وعده غذایی جذاب

یادداشت‌های عاشقانه هم می‌توانند تکمیل کننده‌ی یک هدیه ولنتاین عاشقانه باشند. فقط کافیست چند کاغذ یادداشت بردارید و بدون این‌که پارتنرتان متوجه شود، جملاتی عاشقانه روی آن‌ها بنویسید و در بین وسایل شخصی او بگذارید. به همین راحتی! 

یادداشت عاشقانه هدیه برای روز جهانی عشق - ولنتاین
یک یادداشت عاشقانه ساده

هدیه‌ های ساختار شکنانه

شاید خیلی توقعش را نداشته باشید، اما کتاب‌ها می‌توانند از بهترین هدایا برای افراد باشند. اگر با فردی ملاقات می‌کنید که عاشق کتاب خواندن است، خرید یک عاشقانه‌ی کلاسیک می‌تواند یک کادو ولنتاین عاشقانه باشد. 

هدیه کتاب برای ولنتاین
کتاب‌های کلاسیک و قدیمی

آثار هنری نیز امروزه طرفداران زیادی دارند. تنها کافیست کمی شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین کنید تا هنرمند و اثر هنری مورد نظر خود را انتخاب کنید. علاوه بر این که می‌توانید آثاری شخصی سازی شده سفارش داده و فرد مورد نظرتان را شگفت‌زده کنید. 

تابلویی از مختصات جغرافیایی - مجله کمد
تابلویی از مختصات جغرافیایی

درست است که شکلات یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های دنیاست، اما هرکسی شکلات دوست ندارد. اگر شریک عاطفی شما هم جزو این دسته از افراد است، می‌توانید با تهیه‌ی پکیجی ویژه از خوراکی‌های مورد نظر او در کنار هدیه‌ی ماندگارش، لذت چشیدن طعم خوراکی مورد علاقه‌اش را نیز به او هدیه کنید. 

پکیجی از خوراکی‌ها  هدیه ولنتاین- مجله کمد
پکیجی از خوراکی‌ها

یک سفر یک روزه به نقطه‌ی مورد علاقه‌ی پارتنرتان، می‌تواند یک هدیه ولنتاین عاشقانه برای هر دو نفرتان باشد. اگر مدت‌هاست که سرگرم کار و زندگی هستید و خیلی برای تفریح کردن و وقت گذاشتن با همسرتان زمان نداشته‌اید، شاید برنامه‌ریزی یک سفر کوتاه مدت بتواند خستگی کار را از تنتان به در برده و روزی به یاد ماندنی برایتان بسازد. 

سفری ساده و دو نفره کادو برای روز عشق
سفری ساده و دو نفره

ولنتاین در فرهنگ‌ های مختلف

فرهنگ عشق‌ورزی و دوست داشتن دیگری، بیش از این‌که به روزی تجاری تعلق داشته باشد، در تاریخ و سنت همه‌ی فرهنگ‌ها موجود بوده است. در ایران باستان، سپندارمذگان یعنی 29 بهمن، روز ابراز عشق است. روزی که در آن مرد، از همسر خود تجلیل می‌کرده و او را  بر تخت می‌نشانده است. در چین و ژاپن نیز در هفتمین روز از هفتمین ماه قمری که با عنوان «شب‌های هفتم» شناخته می‌شود، پسر گاوچران و دختر بافنده با هم ملاقات می‌کنند و عشق را به تصویر می‌کشند. این رسم در دیگر کشورها نیز موجود است؛ مثل آذربایجان که با شب «سونای گجه سی» این روز را جشن می‌گیرند. نهایتا آن‌چه اهمیت دارد زنده نگه داشتن عشق و فرهنگ آن است.   

ولنتاین در فرهنگ‌ های مختلف
نقاشی The Honeysuckle Bower اثری از روبن

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.