|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حَیدِر آکرمن؛ از کارآموزی در کنار جان گالیانو تا اولین مدیر خلاقیت برندی کانادایی

بهار احتشامی
27 می 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

آگاهی از زندگی طراحان و مدیران خلاقیت، در درک بهتر سبک کاری و روند خلق آثار ماندگارشان به ما کمک می‌کند. علاوه بر این، این اطلاعات می‌توانند در حوزه‌ی تحصیلی و کاری خودمان به عنوان یک فرد تازه وارد به دنیای فشن نیز الهام‌بخش باشند. یکی از طراحانی که احتمالا در دهه‌های گذشته نامش را شنیده‌اید، حَیدِر آکرمن است؛ طراحی که کارل لاگرفلد از او به عنوان یکی از بااستعداد‌ترین طراحان و از افراد شایسته برای جانشینی خود در شنل یاد کرده است.

در این مطلب از مجله‌ی کمد قرار است نگاهی به دوران فعالیت کاری آکرمن بیندازیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بیوگرافی مختصر از  حَیدِر آکرمن

حَیدِر آکرمن (Haider Ackermann) طراح لباس کلمبیایی متولد سال 1971 است.  آکرمن به علت تأثیری که آثار ایو سن لوران بر او گذاشته بود به بلژیک رفت تا در آکادمی سلطنتی هنرهای زیبای آنتورپ و در یکی از شاخه‌های مد و فشن تحصیل کند.

آکرمن قبل از شروع فعالیت رسمی خود، به مدت 5 ماه در کنار جان گالیانو به عنوان کارآموز کار کرد. سپس به عنوان دستیار طراح مد بلژیکی برند ویم نیلز، شروع به کار کرد. او تمام وقت خودش را صرف شناخت این حرفه و تلاش برای ساختن یک رزومه‌ی خوب برای خود می‌کرد.

خلاصه‌ای از فعالیت‌های دوران کاری آکرمن

عموما سبک کارهای او با الهام از فرهنگ‌های مختلف و استفاده از پالت‌های غیر قابل پیش‌بینی و جزییات ظریف شناخته می‌شود. در واقع اثری که او خلق می‌کند شامل تضاد و ترکیب دِرِس‌کد‌هایی است که متأثر از تفاوت‌های فرهنگی است. معمولا او کارهایش را  بر اساس برش‌های ساده ولی نامتقارن، استفاده از مواد مختلف برای ساخت لباس‌‌ها، پافشاری بر مناطق مدرن و پویای شهری و منابع فرهنگی متنوع به همراه سیلوئت‌های ظریف و در عین حال پیچیده‌ برای استایل‌های خیابانی زنان تولید می‌کند.

البته این نکته را نباید نادیده گرفت که آکرمن تنها بر لباس‌های Reay-To-Wear تمرکز نداشته و به عنوان طراح مهمان برای مجموعه‌ی اوت کوتور بهار و تابستان 2023 ژان پل گوتیه این کالکشن را طراحی کرده است که در بخش آخر این مطلب تصاویری از این کالکشن را برای شما گذاشته‌ایم. آکرمن درباره‌ی این تجربه‌ی همکاری گفته است: «برای من مانند یک هدیه بود و واقعا این کار را با افتخار انجام دادم.»

آشنایی با تصویرسازی مد از زبان یک متخصص
ادامه مطلب

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، آکرمن فعالیت خود را با کارآموزی و به عنوان دستیار طراح مد در کنار افرادی مانند جان گالیانو در دیور، برنهارد ویلهلم (طراح مد آلمانی) و پاتریک ون اومسلگه (طراح مد بلژیکی) شروع کرد.

در سال 2001 با خلق لیبل شخصی خود، اولین کالکشن زنانه‌‌اش را در هفته‌ی مد پاریس به نمایش گذاشت؛ این نقطه‌ی آغازی بود تا او را به خاطر مهارت خارق‌العاده‌اش در ارائه‌ی آثار آوانگارد بشناسند. آکرمن با کالکشن سال 2002، توجه یک گروه تخصصی و برتر در زمینه‌ی تولید پوشاک چرمی به نام خانه‌ی روفو را به خود جلب کرد و باعث شد تا آن‌ها، او را برای  نظارت و اداره‌ی مجموعه‌های بهار و تابستان و پاییز  و زمستان 2003 استخدام کنند.

در سال 2004، آکرمن برنده‌ی جایزه‌ی نساجی سوئیس شد. او با امضای قراردادی در سال 2005 به پاریس رفت و با یک گروه بلژیکی به نام BVBA 32-در جهت به دست آوردن حمایت‌های مالی- استودیوی شخصی خود را در پاریس راه‌اندازی کرد. سرانجام این گروه در سال 2013 به دلیل رشد ممتاز لیبل آکرمن، او را به عنوان یک  نهاد و هویت مستقل جدا کردند.

در زمان حضور آکرمن در پاریس صحبت‌هایی درباره‌ی انتخاب او به عنوان ریاست چندین خانه‌ی مد برجسته مانند دیور و مارتین مارژیلا شده بود.

در 2011 او به عنوان طراح مهمان برای نمایشگاه Pitti Immagine  در فلورانس انتخاب شد .این‌جا بود که آکرمن از اولین کالکشن مردانه‌ی خود رونمایی کرد و با تحسین منتقدان رو‌به‌رو شد؛ در نتیجه دومین کالکشن مردانه‌ی خود را در سال 2013 در هفته‌ی مد مردانه پاریس به نمایش گذاشت.

در سال 2016 آکرمن به عنوان مدیر خلاقیت برند برلوتی (Berluti) انتخاب شد. برلوتی تنها برند لوکس مردان بود که زیر سایه‌ی LVMH* فعالیت می‌کرد. آکرمن در نهایت بعد از 3 فصل از این برند خارج شد.

از سال 2018 آکرمن اعلام کرد با نمایش‌های بهار و تابستان 2019 به شوهای مشترک یا همان Ed-Co** روی خواهد آورد.

سوپرمدل‌های دهه‌ 90: حضور و نفوذ بی‌پایان این مدل‌ها در صنعتی که تا این اندازه به سن حساس است، به چه معناست؟
ادامه مطلب

آکرمن تجربه‌ی کار با برند لباس‌های ورزشی را نیز دارد؛ برای مثال برای کالکشن بهار و تابستان 2023 با برند Fila همکاری داشته است.

حضور آکرمن به عنوان اولین مدیر خلاقیت یک برند کانادایی

در هفته‌ی گذشته خبری مبنی بر این‌که حَیدِر آکرمن به عنوان اولین مدیر خلاقیت برند Canada Goose منصوب شده است، منتشر شد. آکرمن درباره‌ی پیوستنش به این برند گفته آن چیزی که او را به این برند کشانده، تنها این نیست که آن‌ها توانسته‌اند یک دسته‌بندی مختص به خود را داشته باشند، بلکه انگیزه، شهرت و اعتبار آن‌ها در رسیدن به هدفشان، برای او تأثیرگذار بوده است. از نظر آکرمن تأثیر این برند در دنیای اطراف، معنادار و الهام‌بخش است.

جالب است بدانید آکرمن در شروع کار خود برای این برند یک هودی مخصوص را در چهار رنگ به قیمت 275 دلار برای حمایت از PBI که یک شرکت غیرانتفاعی و بین‌المللی نگهداری و حمایت از خرس‌های قطبی است، عرضه کرده است. آکرمن با پوشیدن این هودی در کنار جین فوندا (بازیگر آمریکایی و حامی قدیمی محیط زیست) این محصول را در اینستاگرامش معرفی کرد.

هم‌چنین به گفته‌ی این برند، اولین مجموعه‌ی کپسولی او در ماه اکتبر منتشر خواهد شد.

برند Canada Goose تقریبا از سال 1950 فعالیت می‌کند. این برند اوایل به شکل یک شرکت به نام Metro SportSwear LTD بود که توسط سم تیک در تورنتو راه‌اندازی شد و در زمینه‌ی کت‌های بارانی، جلیقه‌های پشمی و کت و شلوارهای مخصوص اتومبیل و موتور‌های برفی فعالیت می‌کردند.

بعدها با لیبلی به نام Snow Goose  ادامه داد تا در نهایت به Canada Goose تبدیل شد.

رییس این برند درباره‌ی همکاری با آکرمن گفته است: “وقتی صحبت از کنار هم قرار گرفتن زیبایی و استادی و ماهر بودن می‌شود، هیچ فردی مناسب‌تر از حَیدِر آکرمن نیست. او این برند را فرای یک نام تجاری می‌بیند و اصالت، مهارت و عملکرد را که از پایه‌های اصلی برند ما هستند، به خوبی درک می‌کند. با توانایی او در به کار بردن انرژی و پتانسیل میراث اصلی ما، منتظر دیدن تأثیرات حضور آکرمن در طراحی‌هایمان هستیم.”

پست اینستاگرامی آکرمن با هودی‌های برند Canada Goose در کنار جین فوندا

در مطلب دیگری از مجله‌ی کمد با عنوان “جنگجویان خلاقیت: رکورد جابجایی مدیران خلاقیت در ماه‌های اخیر” درباره‌ی رایج‌ترین علت جابجایی مدیران خلاقیت برندها نوشته‌ایم. خواندن این مطلب به شما در این زمینه کمک می‌کند.

داماهی‌ درخشان، روی موج موسیقی
ادامه مطلب

طراحی لباس برای تیموتی شالامی و تیلدا سوینتن

در کارنامه‌ی حیدر آکرمن، طراحی لباس و همکاری با  دو بازیگر مکرر به چشم می‌خورد. بسیاری از لوک‌های ماندگار تیموتی شالامی (مانند مت گالای ۲۰۲۱، جشنواره‌های ونیز و…) و تیلدا سوینتن (لوک‌های جشنواره‌ی کن) در مراسم‌های مختلف را آکرمن طراحی کرده است.

 در ادامه برخی از لباس‌های طراحی شده توسط آکرمن برای این دو سلبریتی را می‌بینید.

 • همکاری بین شالامی و آکرمن_   طراحی هودی برای حمایت از کودکان و زنان افغانستانی
 •   اولین حضور تیموتی شالامی در مراسم اسکار با لباسی از برلوتی-سال 2018
 • حضور در جشنواره‌ی بین‌المللی تورنتو- سال 2018
 • ونیز-سال 2022
 • با لباسی از آکرمن و ریک اونز در مت گالا- سال 2021
 • پیش‌نمایش فیلم DUNE 2
 • جشنواره‌ی فیلم ونیز-سال 2019
 • تعدادی از لوک‌های طراحی شده توسط آکرمن برای تیلدا سوینتن در جشنواره‌ی کن
 • جشنواره‌ی کن 2021
 • جشنواره‌ی کن 2019
 • جشنواره‌ی کن 2017

چند نمونه از آثار آکرمن

 • مجموعه‌ی بهار و تابستان 2017
 • مجموعه‌ی پاییز و زمستان 2018
 • همکاری با Fila در مجموعه‌ی لباس‌های ورزشی- بهار و تابستان 2023
 • کالکشن اوت‌کوتور بهار و تابستان 2023 ژان پل گوتیه

کلام آخر

از فعالیت حَیدِر آکرمن به عنوان یک کارآموز و دستیار طراح تا تبدیل شدن به مدیر خلاقیت و همکاری با ژان پل گوتیه، این مسیر می‌تواند برای افرادی که علاقه‌مند به کار در حوزه‌ی مد و فشن هستند، الهام‌بخش باشد.

شما به ما بگویید کدام طراح و مدیر خلاقیت در مسیر تحصیلی و شغلی برای شما الهام‌بخش بوده است؟

* شرکت بزرگ فرانسوی که با هدف تولید محصولات لوکس و باکیفیت در بخش‌های مختلفی مانند لباس، محصولات چرمی، عطر، جواهرات و… ایجاد شد و برندهای بزرگ مختلفی زیرمجموعه‌ی آن هستند؛ برندهایی مانند لویی ویتون، دیور، برلوتی، لوئه‌وه و… .

** فشن‌شوی مختلطی که مدل‌های خانم و آقا برای به نمایش گذاشتن لباس‌ها کت‌واک می‌کنند.

منابع:

www.businessoffashion.com

fashionelite.com

www.voguebusiness.com

www.famousfashiondesigners.org

www.showstudio.com

www.wmagazine.com

www.gq.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.