|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تفاوت چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو

نیلوفر روحی
6 ژوئن 2022
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

بعد از شناخت Crazy Horse Leather نوبت به تفاوت میان پرطرفدارترین چرم‌های گاوی رسیده است. چه تفاوتی میان چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو است؟ چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه بدلیل نرمی فوق‌العاده طرفداران زیادی دارد. چرم سافیانو بدلیل درخشندگی و زیبایی ظاهری در کیف‌ها طرفداران ویژه‌ای دارد. انواع چرم همه‌کاره و پرکاربرد که می‌توان برای تولید کیف، کفش و اکسسوری‌های مختلف روی آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد. اما قرار نیست این پترن پرطرفدار را فقط در پوست‌های گاوی ببینیم؛ بلکه در پوست بزی و در محصولات و اکسسوری ظریف‌تر کاربرد مشابه خواهند داشت. چیزی که نظر هر بیننده‌ای را در محصولات چرمی فلوتر جذب می‌کند، ظاهر با کیفیت آن است؛ به‌جهت بافت طبیعی خود کوچکترین خراش به آن آسیبی وارد نمی‌کند. اگر جزو آن دسته افراد هستید که شناخت قابلیت‌های محصولات چرمی برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد این مطلب برای شماست. پس مثل همیشه همراه همیشگی کمد سارک باشید.

آشنایی با انوع چرم؛ Crazy Horse Leather

چرم فلوتر طبیعی
انتخاب چرم فلوتر طبیعی

روند سیر محتوا در این مطلب بدین صورت است که هر بخش را جداگانه توضیح می‌دهیم و تفاوت هر یک را از یکدیگر بررسی می‌کنیم.
• چرم فلوترFloater Leather) (چیست؟
• چرم سنگ‌ریزه( (Pebbled Leather
• پیشینه‌ی پترن چرم سنگ ریزه و یا چرم فلوتر
• کاربرد چرم سنگ‌ریزه و یا فلوتر
• نحوه‌ی ساخت چرم سنگ‌ریزه و یا چرم فلوتر
• تفاوت چرم فلوتر یا سنگ ریزه با چرم سافیانو
• پیشینه‌ی چرم سافیانو ( Saffiano)
• کاربرد چرم سافیانو (Saffiano Lethear)
• نحوه‌ی ساخت چرم سافیانو
• مراقبت و نگه‌داری چرم سافیانو
چرم فلوترFloater Leather) (چیست؟
چرم فلوتر که یکی از چرم‌های پرکاربرد در تولید محصولات چرمی است، دارای برجستگی‌ و پترن خطی بسیار ریزی است. انعطاف‌پذیری بالای آن نسبت به سایر چرم‌ها، بدلیل دباغی طولانی مدت و قرارگیری در محلول‌های شیمیایی است؛ این شیوه‌ی عمل‌آوری منجر به نرمی و صافی بالای چرم شده و در دوحالت گاوی و بزی قابل تولید است. خطوط و برجستگی روی چرم منجر شده تا مقاومت بالا در مقابل ساییدگی و هرگونه خراش را داشته باشد. چاپ فلوتر بروی چرم‌های بزی و یا گاوی در 3 حالت قابل اجراست: ریز-متوسط- درشت. هر چه دانه‌بندی ریزتر باشد تراکم چرم بالاتر بوده و مقاومت آن بیشتر می‌شود. استقبال بالای خانم‌ها و آقایان از این مدل چرم طبیعی بدلیل پترن ساده و پرکاربرد در استایل روزانه‌ی آنها است.

نمونه چرم فلوتر رنگی
نمونه چرم فلوتر رنگی

Quilted Shoes؛ ترند پرطرفدار کفش لایه‌دوزی‌

چرم سنگ‌ریزه(Pebbled Leather)

چرم سنگ‌ریزه به هر نوع چرمی گفته می‌شود که با ظاهر برجسته‌ی ناهموار تزئین شده باشد. این امر در دباغی با اعمال حرارت یا فشار شدید به چرم به دست می‌آید. نتیجه این عملیات یک سطح ناهموار و کمی برجسته است که به چرم سنگ‌ریزه‌دار، ظاهر و بافت خاصی می‌دهد. از آنجایی که فرآیند برجسته‌سازی نسبتاً ساده است، این الگو را می‌توان به راحتی روی چرم مصنوعی هم انجام داد.

انتخاب چرم سنگ‌ریزه طبیعی
انتخاب چرم سنگ‌ریزه طبیعی

پیشینه‌ی پترن چرم سنگ ریزه و یا چرم فلوتر

عمل برجسته‌کردن چرم مطمئناً تکنیک جدیدی نیست. یک داستان قدیمی اسکاتلندی متعلق به قرن هجدهم، استدلال می‌کند که این چرم توسط یک دباغ بومی اختراع شده است. داستان از این قرار است که دباغ، توده‌ی بزرگی از پوست را روی کف سنگی و ناهموار کارگاه خود می‌چیند. او که چند هفته پوست را رها کرده بود، بازگشته و متوجه می‌شود که روی پوست پایین نقش سنگریزه ایجاد شده است. این به دلیل وزن پوست‌های دیگر بود که فشار رو به پایین اعمال می‌کردند. با توجه به اینکه “دانه‌ی اسکاچ” اصطلاح دیگری برای چرم سنگریزه و یا چرم فلوتر است. شاید هسته‌ای از حقیقت در داستان دیگری وجود داشته باشد.

پیشینه‌ی    Floater leatherو Pebbled Leather
پیشینه‌ی Floater leatherو Pebbled Leather

اصول طراحی داخلی و چیدمان فروشگاه کفش

فرآیند چرم سنگریزه در قرن نوزدهم به ثبت رسیده است. وودمن به دنبال ثبت اختراع برای ماشینی بود که در سال 1864 برای بهبود تزیینات چرم طراحی شده بود؛ چراکه این فرآیند با دست انجام می‌شد، و بسیار کند و پر زحمت بود. تکنیک مکانیزه‌ی وودمن به حداقل تلاش فیزیکی نیاز داشت و ایجاد چرم سنگ‌ریزه ‌شده توسط دباغ‌ها را متحول می‌کرد. این تکنیک به سرعت به اوایل قرن بیستم رسید. این مدل چرم به ماده‌ای محبوب برای کفش‌های مردانه، مانند کفش‌ لوفر و دربی تبدیل شد. در نهایت توسط دنیای مد و برندهایی مانند Chanel و Gucci با کیف‌های چرم سنگ‌ریزه خود، به شهرت رسید. چرم فلوتر و یا سنگ‌ریزه تفاوت چندانی با خود ندارند و از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. اما تفاوت جزئی میان چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو وجود دارد.

 Pebbled Leather Gucci bag
Pebbled Leather Gucci bag

فواید چرم سنگ‌ریزه و یا فلوتر

به طور طبیعی، جذابیت چرم سنگریزه و یا فلوتر در ظاهر غیر‌معمول آن است. از کوله‌پشتی‌های Tom Ford گرفته تا نمونه‌های Tote Bag Yves Saint Laurent، بافت سنگ‌ریزه‌ای در همه جا وجود دارد. اما برخی لطافت چرم سنتی را ترجیح می‌دهند. مزیت دیگر این مدل چرم این است که کمتر مستعد خراشیدن است. ترکیبی از سطح نیمه برجسته و الگوی نامنظم خطوط به طور کاملاً مؤثر، خراش‌های جزئی را پنهان می‌کند. بنابراین اگر شما یک تامین کننده‌ی کالاهای چرمی هستید، اما مستعد اشکالات جزیی، چرم سنگریزه می‌تواند برای شما مناسب باشد. استفاده از یک الگوی خطی خاص بر روی این قطعات چرم به احیای آنها کمک می‌کند؛ چراکه هر گونه نقص را پنهان می‌کند. اکنون می‌توان از آنها برای تولید کالاهای چرمی با کیفیت استفاده کرد.

Pebbled Leather Tom Ford BackPack
Pebbled Leather Tom Ford BackPack

کاربرد چرم سنگ‌ریزه و یا فلوتر

چرم سنگریزه در طیف گسترده‌ای از کالاهای مصرفی روزمره گنجانده شده است. با کفش شروع کنید. در اوایل دوره‌ی ویکتوریا، کفش‌های شکار نخبگان بریتانیایی معمولاً با روکش چرمی مشخص تزئین می‌شدند. امروزه می‌توانید موکاسین‌ها، بروژها و حتی چکمه‌های Dr.Martens را پیدا کنید که ظاهری شبیه به این چرم دارند. اما ما نه تنها دوست داریم این مدل چرم‌ها را بپوشیم، بلکه دوست داریم روی آن‌ها نیز بنشینیم. این‌بار در مورد اثاث یا لوازم داخلی صحبت می‌کنیم. کاربرد این چرم در مبلمان اتاق نشیمن، صندلی‌های ماشین نیز دیده ‌می‌شود. اما یکی از کاربردهای برجسته‌ی آن به ویژه در ایالات متحده، تولید فوتبال آمریکایی است. چرم گاو با بافتی از دانه‌های سنگریزه‌ای حک شده، و به بازیکنان کمک می‌کند تا توپ را در دست بگیرند.

Platform Shoes در ترند کفش بهار 2022

نحوه‌ی ساخت چرم سنگ‌ریزه و یا چرم فلوتر

روش مدرن برای تولید چرم سنگ‌ریزه و یا چرم فلوتر امروزی نسبتاً ساده است. این روش بر نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی دستگاه پرس Woodman در اواسط قرن نوزدهم تکیه دارد. نقش برجسته پس از دباغی شدن پوست خام حیوانات (طی واکنش شیمیایی آنها را به چرم تبدیل می‌کند) و رنگ آمیزی انجام می‌شود. ورق‌های چرم اکنون از یک پرس فلزی صنعتی بزرگ عبور داده می‌شود. روی صفحه‌ی بالایی دستگاه پرس یک نقش سنگریزه و یا بافت خطی خاص حک شده است. پرس با چنان نیرویی بر روی چرم کوبیده می‌شود که سریع نقش می بندد. در این‌جا، عملیات تکمیلی مختلفی روی چرم اعمال می‌شود که ویژگی‌های فیزیکی و استفاده‌ی نهایی آن را شکل می‌دهد.

نحوه‌ی ساخت چرم سنگ‌ریزه یا فلوتر
نحوه‌ی ساخت چرم سنگ‌ریزه یا فلوتر

دوام چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه

اثر بافت خطی در دوام چرم فلوتر و یا سنگ‌ریزه تاثیر بسیار ویژه‌ای ندارد؛ چراکه دوام آن اساساً با کیفیت چرم تعیین می‌شود. اما بدلیل وجود بافت غیر معمول، منجر به خراش و آسیب دیدگی کمتر و درنتیجه طول عمر بیشتر خواهد شد. از چرم کامل و دباغی گیاهی در مجموعه کیف‌های چرمی لوکس استفاده می‌شود. چرم از قوی‌ترین قسمت پوست گاو گرفته شده است و فرآیند دباغی سبزیجات فقط استحکام آن را افزایش می‌دهد.

بافت و دوام چرم سنگ‌ریزه یا فلوتر در کیف چرم طبیعی
بافت و دوام چرم سنگ‌ریزه یا فلوتر در کیف چرم طبیعی

مراقبت از محصولات چرمی فلوتر و یا سنگ‌ریزه

برای مراقبت از محصولات چرمی فلوتر و یا سنگ‌ریزه احتیاج به رعایت یک سری نکات جزئی است. چرم مصنوعی و طبیعی را می‌توان با استفاده از پارچه‌ی میکروفیبر که کمی با آب گرم مرطوب شده تمیز کرد. قبل از اعمال بر روی کل سطح، بخش کوچکی از چرم را تست کنید. مالش در نیم دایره‌های کوچک باید به از بین بردن هرگونه آلودگی کمک کند. برای از بین بردن لکه‌های کثیف، یک برس با موهای نرم گزینه‌ی دیگری است. لکه‌های سخت‌تر را می‌توان با یک پاک‌کننده چرم درمان کرد. هرگز از نرم‌کننده‌ها روی چرم مصنوعی استفاده نکنید؛ این چرم‌ فاقد منافذ باز روی سطح خود برای جذب نرم کننده‌ی لازم است. توصیه این است، برای چرم طبیعی از یک پولیش سبک روی موم استفاده کنید. موم به راحتی در شیارها جمع شده و باعث چسبندگی محصول شما شود.

مراقبت از کیف چرم فلوتر گاوی
مراقبت از کیف چرم فلوتر گاوی

تفاوت چرم فلوتر یا سنگ ریزه با چرم سافیانو

برخی فکر می‌کنند هر چرم بافت‌دار ریزی فلوتر یا سنگ‌ریزه است. اما یک نوع چرم با بافت منحصر‌به فرد خود است که داستان جداگانه‌ای را برای شما بازگو می‌کند. همین جزئیات باعث تفاوت چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو شده است. سافیانو (Saffiano) نوعی چرم فشرده و بافت‌دار است که برای به دست آوردن دانه‌ی مورد نظر از روش مهر زنی خاصی استفاده می‌شود. هر نوع چرمی می‌تواند زیر پوشش قرار بگیرد، از دباغی شده گیاهی گرفته تا PVC یا PU . چرم سافیانو به جای رنگ آمیزی با موم پوشانده می‌شود. از آنجایی که روکش متقاطع چرم را پنهان می‌کند، هر رنگی را نیز می‌توان به رزین اضافه کرد. روکش مومی باعث دوام بیشتر Saffiano می‌شود و درخشش براق خاص آن را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، چرم با روکش مومی به راحتی تمیز و نگهداری می‌شود و استفاده‌ی روزمره‌ی آن راحت‌تر است.

تفاوت ریز بافت چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو
تفاوت ریز بافت چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو

پیشینه‌ی چرم سافیانو ( Saffiano)

ماریو پرادا داستان سافیانو را در سال 1913 با کمک برادرش مارتینو آغاز کرد. خواهر و برادرهای شیک پوش یک فروشگاه کالاهای چرمی گران قیمت به نام Fratelli Prada (برادران پرادا) در میلان داشتند. از کیف‌های دستی گرفته تا لوازم جانبی و صندوق‌های بخار انگلیسی، می‌فروختند. Fratelli Prada به سرعت در میان مصرف‌کنندگان اشرافی به دلیل ساخت عالی و کالاهای چرمی زیبا شهرت خود را به دست آورد. طی سال‌ها، این دو متوجه افزایش تقاضا برای لوازم جانبی لوکس از سوی نخبگان اروپایی در جهان شدند. برای سرمایه‌گذاری، آن‌ها شروع به ایجاد نوع جدیدی از چرم بادوام و باکیفیت کردند. برادران با یکی از برترین کارخانه‌های دباغی میلان متحد شدند. دلیل اتحاد این بود تا روش پرس منحصر به فردی را برای استفاده با چرم پوست گوساله مرغوب ایجاد کنند. پس از آزمایش‌های گسترده، آنها با موفقیت به سبک متقاطع Saffiano رسیدند که هنوز هم استفاده می‌شود.

پیشینه‌ی سافیانو از پرادا

 انتخاب کفش مناسب برای رقص

آنها کیف دستی Saffiano خود را در سال 1913 افتتاح و به‌نام خود ثبت کردند. این اکسسوری زیبا و بادوام، بلافاصله مورد توجه خانواده‌ی سلطنتی اروپایی و نخبگان مسافرتی قرار گرفت. سبک سافیانو بسیار موفق بود. در سال 1919، پرادا به عرضه کننده‌ی رسمی خانواده‌ی سلطنتی ایتالیا و یک برند معتبر جهانی تبدیل شد. عناصر نشان ملی ایتالیا هنوز در لوگوی آن دیده می‌شود. بنابراین سایر برندها شروع به تولید کالاهای چرمی به سبک سافیانو کردند. پرادا همچنان به استفاده از چرم مرغوب پوست گوساله ادامه می‌دهد؛ در حالی که بسیاری از رقبا از جایگزین‌های مقرون به صرفه‌تر (پی وی سی سافیانو یا چرم گیاهی) استفاده می‌کنند.

کیف دستی چرم سافیانو برند پرادا
کیف دستی چرم سافیانو برند پرادا

کاربرد چرم سافیانو (Saffiano Lethear)

از کاربرد چرم سافیانو( Saffiano Leather) می‌توان به موارد زیادی اشاره کرد. این چرم قوی، بادوام و دارای درخشش براق و زیبا انتخاب مناسبی برای لوازم جانبی چرمی درجه یک است. ترکیب سفت و سخت آن ، برای کیف‌های دستی بسیار مناسب است. انتظار نداشته باشید که این محصول درجه یک را در لباس‌هایی مانند کت چرمی ببینید. برخی از رایج ترین محصولات سافیانو عبارتند از:
• کیف‌های دستی
• چمدان
• کیف‌های حمل و نقل
• کیف پول
• بند ساعت

کیف‌های چرمی با چرم سافیانو
کیف‌های چرمی با چرم سافیانو

فواید چرم سافیانو

فواید چرم سافیانو در چیست و چه چیزی آن را خاص کرده است ؟ این چرم به دلیل روکش مومی قوی خود همانند چرم گاوی فلوتر و سنگ‌ریزه می‌تواند در برابر خراش مقاومت کند. خراش‌های جزئی به دلیل الگوی درشت و متقاطع، به سختی دیده می‌شوند. علاوه بر این، سطح سفت و سخت آن با استفاده‌ی طولانی مدت، به راحتی نرم نمی‌شود. اولین فواید آن را می‌توان به دوام بالای چرم اشاره کرد. موم نیمه براق از چسبیدن بیشتر کثیفی به سطح چرم جلوگیری می‌کند. بر‌خلاف سایر انواع چرم، تمیز کردن و نگه‌داری آن آسان است و به آماده سازی خاصی نیاز نیست. روکش موم مصنوعی روی چرم سافیانو باعث می‌شود که مقدار کمی آب از سطح آن رد شود. اما همچنان باید آن را از باران شدید محافظت کنید. سومین فواید آن مقاومت در برابر آب است. بافت متقاطع و درخشندگی جذاب این چرم باعث ‌زیبایی محصولات چرمی شده است.

درخشندگی و کیفیت کیف‌های چرمی سافیانو
درخشندگی و کیفیت کیف‌های چرمی سافیانو

معایب چرم سافیانو

درکنار فواید بی‌نظیر این چرم نباید معایب آن را نادیده گرفت. یکی از معایب چرم سافیانو هزینه‌ی بالای آن است. بنابراین برای یافتن آن در همه فروشگاه‌ها به جز گران‌قیمت‌ترین فروشگاه‌ها مشکل خواهید داشت. درست است که این چرم به اندازه‌ی کافی در مقابل خراش سخت است، اما در برابر اجسام تیز اینطور نیست. شما باید از لبه‌های دندانه‌دار و تیز مراقبت کنید، طراحی متقاطع چرم سافیانو و روکش مومی باعث می‌شود که روکش طبیعی کمتر از سایر انواع چرم به نظر برسد. اگرچه چرم سافیانو برای مقاومت در برابر زمان ساخته شده است، اما برای همیشه دوام نخواهد آورد. با گذشت سالها، گوشه‌های آن ممکن است شروع به پوسته‌شدن کنند. همه چیز به کیفیت محصول و میزان مراقبت از آن بستگی دارد.

Saffiano Leather bag
Saffiano Leather bag

نحوه‌ی ساخت چرم سافیانو

نحوه‌ی ساخت چرم سافیانو در 4 مرحله انجام می‌شود:
1-آماده سازی
یک فرآیند جامع دباغی برای تبدیل پوست به چرم انجام می‌شود. اگرچه چرم سافیانو معمولاً رنگ نمی‌شود؛ برخی از برندها ممکن است رنگ‌های مشخص خود را به پوست اضافه کنند، تا هنگام استفاده، کنتراست بصری ایجاد کند.
2-گرمایش
فایده‌ای ندارد که یک طرح متقاطع را روی چرم سرد سنگی فشار دهید، زیرا الیاف آنقدر انعطاف‌پذیر نیست تا برجسته شود. برای شل‌کردن آنها، چرمکار ابتدا مواد را تا حدود 70 درجه سانتیگراد گرم می‌کند.
3- فشار دادن
ماشین‌های ویژه با صفحات فلزی بزرگ، طرح متقاطع را روی چرم داغ حک می‌کنند. از آنجایی که ماشین‌های پرس از نیروی بسیار زیادی استفاده می‌کنند، این فرآیند طولی نمی‌کشد. معمولاً فقط 15 ثانیه یا بیشتر. هر سطح باید با استفاده از یک صفحه با تصویر آینه‌ای از بافت حک شود تا به نتیجه‌ی دلخواه برسد.
4-اتمام
چرم تازه پرس شده باید قبل از اعمال پوشش خنک شود. رایج‌ترین گزینه، پوشش مومی است که از سطح در برابر آسیب محافظت می‌کند و به آن درخشش براقی می‌دهد. برخی از تولید‌کنندگان لایه‌های دیگری را در زیر موم اضافه می‌کنند تا رنگ را تغییر دهند. یکی از این نمونه‌ها افکت دو رنگ است که نسبتاً ظریف است و از دور به سختی قابل تشخیص است. در این حالت، چرم‌کار یک رنگ ثابت را روی پوست و دیگری را روی قسمت‌های برجسته‌ی دانه استفاده می‌کند.

نحوه‌ی ساخت چرم سافیانو
نحوه‌ی ساخت چرم سافیانو

مراقبت و نگه‌داری چرم سافیانو

یکی از مزایای بزرگ چرم سافیانو این است که نیازی به تمیز کردن مکرر آن نخواهید داشت. مانند چرم لاکی، روکش لغزنده باعث می‌شود کثیفی به سادگی از بین برود. بالاخره با گذشت زمان، مقداری کثیفی به سطح می‌چسبد. با یک پارچه مرطوب یا حوله میکروفیبر شروع کنید و به آرامی پاک کنید. دستمال مرطوب کودک نیز به خوبی کار می‌کند. مهم نیست که یک روش تمیز کردن چقدر ایمن به نظر می رسد، همیشه ابتدا در گوشه‌ای آزمایش کنید. حتی یک حوله میکروفیبر بی‌ضرر می‌تواند به طور بالقوه رنگ را روی سطح منتقل کند. گاهی اوقات، برای از بین بردن کثیفی که روی شیار بین دانه‌ها قرار دارد، با مشکل مواجه می‌شوید. در این صورت، یک برس مرطوب با موهای نرم انتخاب کنید و به آرامی با دانه‌ها ضربه بزنید. لکه‌های شدید به یک لکه‌بر نیاز دارند، اما همیشه احتمال خراب شدن محصول چرمی را درنظر بگیرید.
در صورت عدم استفاده، کیف چرمی سافیانو خود را از روزنامه‌ی‌ مچاله شده یا پارچه‌های کهنه پر کنید. به حفظ شکل اصلی آن کمک کنید. محصولات چرمی خود را در یک کیسه نگهداری کنید تا تمیز بماند. برای محافظت از آسیب و لکه‌های آب، یک کرم محافظ مورد تایید چرم سافیانو استفاده کنید.

مراقبت و نگه‌داری محصولات چرمی سافیانو
مراقبت و نگه‌داری محصولات چرمی سافیانو

جمع بندی

برخی فکر می‌کنند هر چرم بافت‌دار از یک نوع مشخص است. هر چرم با بافت منحصر‌به فرد خود داستان جداگانه‌ای را برای شما بازگو می‌کند. کوچترین تغییرات نیازمند عمل‌آوری جداگانه در چرم‌هاست. همین جزئیات باعث تفاوت چرم فلوتر یا سنگ‌ریزه با چرم سافیانو شده است. چرم فلوتر و سنگ‌ریزه بافت دایره‌ای برجسته دارد، اما چرم سافیانو بافت آن به صورت خطی و متقاطع است.

راهنمای اخذ پذیرش دانشگاه در رشته طراحی لباس (قسمت اول)
ادامه مطلب

منابع:

www.leathermag.com

www.carlfriedrik.com

www.carlfriedrik.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.