|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 مجله‌ ‌مد معتبر دنیا

بهار اسماعیل پور
12 ژانویه 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در روزگاری که با هجوم رسانه‌های دیجیتالی مواجه هستیم نقش مجلات کم‌ رنگتر شده است. هر چند که برای مطالعه عمیق و داشتن دانش تخصصی‌تر در حوزه‌ی مد، نیاز به خواندن مجلات نیز می‌شود. در مجلات، اطلاعات منسجم تر، طبقه بندی شده و موثق‌تر هستند

  بنابراین به عنوان مرجع نیز می‌توان به روی برخی از آنها حساب باز کرد. مجلات مد طیف وسیع و گسترده‌ای را شامل است که نه تنها علاقه‌مندان به دنیای مد و متخصصین حوزه‌ی فشن، بلکه جامعه‌شناسان و حتی روان‌شناسان نیاز به مطالعه آنها دارند.

در ادامه به معرفی چند مجله‌ی مد و سبک زندگی که پر نام و آوازه هستند می‌پردازیم. مجلاتی که برخی از آنها زیر چتر کمپانی ناشران بزرگی همچون  Condé Nast می‌باشند.

Elle مجله مد ال

 بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1944 زنان در فرانسه به حق رای دست پیدا کردند. درست یک سال بعد از این اتفاق هلن گردن به همراه همسرش پیر لازرف تصمیم گرفتن که مجله‌ای برای بانوان این سرزمین منتشر کنند.

مجله‌ای که  حتی اسمش، جنسیت مخاطبینش را مشخص می‌کرد؛ Elle  در زبان فرانسوی به معنی سوم شخص مونث است. این نشریه در ۲۱ نوامبر ۱۹۴۵ میلادی اولین شماره خود را منتشر کرد. بعد از از گذشت سال‌ها این مجله نه تنها در پاریس بلکه در ژاپن، آمریکا، ایتالیا، روسیه و… طرفداران خودش را پیدا کرد و به عنوان مرجع در عرصه‌ی اطلاع رسانی فشن در تراز بین المللی  قرار گرفت. اکنون این مجله‌ی مد و فشن به 29 زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود.

این مجله به شکل هفته‌نامه در فرانسه و به صورت ماهنامه در سرتاسر دنیا توزیع و البته در چین هر 40 روز یکبار منتشر می‌شود.

کاور مجله مد ال

Vogue مجله مد ووگ

بی شک می‌توان پر فروش‌ترین مجله مد و فشن را ووگ معرفی کرد.
 وگ برای اولین بار در سال 1892 ابتدا توسط تاجر آمریکایی به نام  آرتور بالدوین ترنر به عنوان روزنامه هفتگی منتشر شده بود و بر سبک زندگی و تفریحات اقشار سطح بالای جامعه آمریکا تمرکز داشت.

 سپس در سال 1909 امتیاز این مجله توسط Condé Montrose Nast خریداری شد و رویکرد مجله به سمت دنیای زنان تغییر مسیر داد. پس از گذشت دو سال مجله مد ووگ اعتبار جهانی پیدا کرد و مسیر معرفی خود را در اروپا هموار کرد.

در سال 1988 پس از افت چند ساله‌ی مجله‌ی مد ووگ، آنا وینتور به عنوان سر دبیر مجله برگزیده شد و با سیاست معرفی ترند‌های روز دنیا، جان دوباره به مجله بخشید.

امروزه مجله ووگ به 23 زبان زنده، به شکل ماهنامه منتشر می‌شود و نسخه ایتالیایی Vogue Italia به عنوان برترین مجله مد در جهان شناخته شده است.

کاور مجله وگ

Harper’s Bazaar مجله مد هارپرزبازار

هارپرز بازار اولین مجله‌ی مد آمریکایی است که با انتشار مطالب جالب و آموزنده، طبقه متوسط و بالای جامعه‌‌ی آمریکا را هدف قرار داد.
هارپر و برادران، مجله مد Harper’s Bazaar را در سال 1867 معرفی کردند که در ابتدا به صورت هفته‌‌نامه منتشر می‌شد. ولی بعد از گذشت زمان در قالب ماهنامه نه تنها در امریکا بلکه در 32 کشور جهان توزیع می‌شود.
به جرات می‌توان یکی از اثرگذارترین مجلات دنیای مد را مجله هارپرز بازار معرفی کرد. زیرا که از ترندها و آخرین فشن شوها تا تغییراتی که در استایل لباسها چه کژوال چه کوتور اتفاق افتاده است را یکجا اطلاع رسانی می‌کند.
در ماه می 2001 Glenda Bailey به عنوان سر دبیر مجله هارپرز بخش آمریکا منصوب شد.
این مجله مد در قالب بلاگ و بسترهای دیجیتالی مثل شبکه‌های اجتماعی به راحتی در دسترس عموم قرار دارد.

مجله هارپر بازار
کاور مجله هارپربازار

InStyle مجله مد اینستایل

اینستایل نه تنها برای زنان بلکه برای هر کس که به سبک زندگی و مد علاقه دارد، مجله‌ی مفید و جذابی خواهد بود. این مجله‌ یکی از معدود مجله‌های ست که به عنوان مرجع و منبع، برای وبلاگ نویسان فشن و لایف استایل شناخته شده است.
آریل فاکسمن (Ariel Foxman )، که 25 سال پیش به اینستایل پیوست، سر دبیر مجله بود تا اینکه لورا براون (Laura Brown) در سال 2016 این مقام را تصاحب کرد. براون مدیر اجرایی سابق مجله‌ی Harper’s Bazaar بود و تجربیاتش در این زمینه برای او بسیار مفید بود.
در سال 2018، InStyle به اولین مجله بزرگ مد تبدیل شد که عکاسی و تبلیغات با خز را ممنوع اعلام کرد؛ این امر باعث جذب مخاطبین حامی حقوق حیوان به این مجله شد.
ایناستایل نه تنها در امریکا بلکه در بیش از 16 کشور از جمله استرالیا، آلمان، برزیل، یونان، کره جنوبی و اسپانیا توزیع می‌شود.

کاور مجله این‌استایل

Cosmopolitan مجله مد کازموپالیتن

مجله‌ی Cosmopolitan که به Cosmo نیز معروف است با انتشار مطالب زنانه محور در همه جای دنیا طرفدارانی در زمینه‌‎ی مد و سبک زندگی دارد. این مجله نخستین بار در سال 1886 در ایالات متحده به عنوان یک مجله‌ی خانوادگی منتشر و توزیع شد.

بهترین مدارس مد دنیا در کشورهای خاورمیانه
ادامه مطلب

 بعدها به یک مجله‌ی ادبی تغییر رویکرد داد و از سال 1965 با سر دبیر شدن هلن گورلی براون (Helen Gurley Brown)  به یک مجله‌ی زنانه تبدیل شد. در واقع چند سال قبل از ورود براون، مجله  کازموپالیتن یک مجله خسته کننده در بین منتقدین معرفی شده بود. اما گورلی براون با ساختار شکنی‌هایش، زنان را خارج از محدودیت‌های جنسی، تشویق به لذت بردن از زندگی کرد و همین موضوع باعث تحول عظیم در روند این مجله شد.

اکنون این مجله مد با دیدگاه فمینستی به سر دبیری جسیکا پلس (Jessica Pels) در 110 کشور با 35 زبان منتشر می‌شود.

کاور مجله کازموپالیتن

Grazia مجله مد گرازیا

 یکی از معتبرترین و معروفترین مجله‌ها در حوزه‌ی مد و فشن، مجله‌ی Grazia ایتالیا است. این مجله که از دل یکی از پایتخت‌های مد یعنی میلان منتشر می‌شود، متعلق به شرکت Arnoldo Mondadori Editore است. اولین شماره‌ی این مجله در یکم اکتبر 1938 منتشر شد و نخستین شماره بین‌الملی آن در 2004 در بلغارستان معرفی شد.

 این مجله  به صورت هفته‌نامه، بر خلاف دیگر مجلات مد، علاوه بر اخبار مد و فشن، مسائل جاری و اقتصاد روز را درون خود جای داده است. در اروپا Grazia  را هم‌پایه مجله‌ی مد هارپر بازار می‌دانند زیرا که کانالی برای معرفی برندها و فعالیت‌های هنرمندان در عرصه مد ایتالیا است.

کاور مجله گرازیا

W مجله مد دبلیو

مجله‌ی دبلیو یک پیشرو در زمینه‌ی مد و زیبایی زنان است که بهترین کیفیت را در جدیدترین سبک‌ها به نمایش می گذارد. این مجله‌ی آمریکایی در سال 1971 تأسیس شد که به دلیل محتوای معتبر در زمینه‌ی فرهنگ، مد، اخبار افراد مشهور، سبک زندگی و… شناخته شده است. این مجله از لحاظ ابعاد نیز با دیگر مجلات متفاوت است و در قطع رحلی بزرگ به چاپ می‌رسد. از مارچ 2010 تا 2019 Stefano Tronchi سردبیر این مجله بود که در این ماههای اخیر Sara Moonves جایگزین او شده است.

کاور مجله دبلیو

Numéro مجله مد نومرو

نومرو توسط  Elisabeth Djian در سال 1998 در فرانسه منتشر شد و تا کنون سر دبیری مجله را نیز بر عهده دارد. هدف از راه‌اندازی این مجله، بالا بردن سطح آگهی زنان در زمینه هنر، موسیقی، طراحی، سبک زندگی و البته مُد بود. زمانی که از او پرسیدند هدفش برای راه‌اندازی این مجله چه بود او پاسخ داد: از مجلاتی که اطلاعات سطحی و زرد به مخاطبین می‌داد خسته شده بودم مثل چگونه اغوا کردن مردان.

مجلات مد و فشن خاورمیانه؛ ارتباط فرهنگ و فشن
ادامه مطلب

به فکر منتشر کردن مجله‌ای در سطح زنان باهوش وبا استعداد افتادم  که علاقه دارند در زمینه‌ی مد، هنر و موسیقی بیشتر بدانند. اکنون این مجله در کشورهای مختلفی مانند: آلمان، چین، کره، ژاپن، تایلند و روسیه منتشر می‌شود.

کاور مجله نامرو

Vanity Fair مجله مد ونیتی فر

یکی دیگر از مجله‌های مشهور و پر آوازه که  می‌‍توان در حیطه‌ی مد و سبک زندگی نام برد، مجله‌ی ونیتی فر است. این مجله در بازه زمانی 1913 تا 1936 اولین دوره‌ی فعالیت خودش را شروع کرد و پس از وقفه‌ای در سال 1983 مجددا نشریات خودش را تحت نظارت کمپانی Condé Nast ادامه داد. سردبیر فعلی این مجله Radhika Jones است که به خوبی توانست جایگاه سردبیر موفق سابق (Graydon Carter) این مجله  را پر کند.

در واقع این مجله‌ی مد با داشتن چنین سردبیرهای موفقی توانست استاندارهای بی نظیری در بخش تحریریه‌ی خود داشته باشد. مجله‌ی ونیتی فر هر ساله برگزارکننده و میزبان  ضیافت بعد از مراسم اسکار می‌باشد و خبرهای داغ در این مهمانی تحت نظارت این مجله است.

مجله مد ونیتی فر
کاور مجله ونیتی فر

Marie Claire مجله مد ماری کلر

مجله‌ی ماری کلر از نشریه‌های  فرانسه است که موضوعاتش با جنسیت زنانه، حول محور موضوعاتی چون تندرستی، زیبایی، مد و پوشاک است. این مجله نه تنها در مورد مد، ترندها، فرهنگ و هنر صحبت می‌کند بلکه صدای زنان نیز در زمان‌های بسیار متغیر پس از جنگ جهانی دوم است.

این مجله در سال ۱۹۳۷ توسط ژان پرووست Jean Prouvost  بنیادگذاری شد و در آغاز به صورت هفتگی و هر چهارشنبه به چاپ می‌رسید. اولین نسخه بین‌المللی این ماهنامه در سال 1941 در انگستان منتشر شد. د ر حال حاضر مجله ماری کلر در ۳۳ کشور و به ۱۷ زبان منتشر می‌شود و هر ماه در جهان ۱۵ میلیون خواننده دارد.

ژاپنیسم در فشن
ادامه مطلب

مخاطبان این ماهنامه، زنان جوان با تحصیلات بالا هستند که به موضوعات گوناگون علاقه‌مند باشند.

مجله مد ماری کلر
کاور مجله ماری کلر

خرید مجلات مد

برای خرید مجلات مد، به شکل قانونی ما به شما دو راه را توصیه می‌کنیم:

 • روش اول: خرید مجلات فشن “نسخه‎‌ی فیزیکی”؛ از آنجایی که آنها در ایران فروش مستقیم ندارند شما می‌توانید از طریق سایت‌های واسطه‌ در ایران از سایت‌های آمازون و ایبی به شکل اینترنتی خرید کنید. در واقع این سایت‌ها مجله‌ی سفارش داده شده‌ی شما را تا درب منزل برای شما می‌آورند. هرچند که هزینه‌ی پایانی برای داشتن نسخه‌ی فیزیکی به این واسطه گران‌تر تمام می‌شود اما گاهی ورق زدن این نوع مجلات ارزش بالایی دارد.
 • راه دوم: خرید و اشتراک “نسخه‌ی دیجیتالی” مجله‌ی مد است. همانطور که گفتیم برخی از مجلات فشن نسخه‌ی دیجیتالی نیز عرضه می‌کنند که شما با خرید اینترنتی می‌توانید نسخه‌ی دیجیتالی این مجله را داشته باشید. هرچند که اگر علاقه به مجله‌ی خاصی را دارید ما پیشنهاد می‌کنیم اشتراک ماهانه و یا سالیانه‌ی آنها را دریافت کنید که از مزیت‌های مشترکین آن مجله نیز برخوردار شوید. برای پرداخت هزینه‌ها نیز می‌توانید از شرکت‌هایی که در امور پرداخت مالی بین‌المللی واسطه هستند کمک بگیرید.

کلام آخر:

به یقین در این زمینه، مجلات زیادی در کشورهای مختلف فعالیت دارند که برخی از آنها در سطح بین‌المللی هستند و به زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه می‌شوند. امروزه با وجود دنیای دیجیتال اکثر این مجلات در بسترهای دیجیتالی مخصوصا در اینستاگرام نیز فعالیت گسترده‌ای دارند تا با جذب فالوور بیشتر به مشتری وفادار دست پیدا کنند. مشتری که حاضر به گرفتن اشتراک مجله باشد و البته آنها امتیازهایی برای این مشتری قائل هستند تا با بقیه خوانندگان متمایز شود.

اگر شما امکانش  را داشتید حاضر به خرید اشتراک کدام مجله بودید؟

اشتراک گذاری

17 پاسخ

 1. بسیار عالی بود به شخصه بسیار به دنبال مقایسه این مجلات به زبان فارسی بودم 👌🏻👏

 2. سلام
  من کار پژوهشی انجام می‌دم و به شدت متوجه زحمتی که توی نوشتن این مطالب کشیده می‌شه هستم، به شخصه یکی دوتا از مجلات رو نمی‌شناختم و باهاشون آشنا شدم تقریبا اکثر مطالبتون بسیار مفید هستن و قلم روانی دارن.

 3. با خواندن این مقاله، شور خواندن مجله های مد را بی صبرانه در خودم پیدا کردم. و متاثر شدم چرا تا الان آنها را ورق نزده بودم …
  ممنون از انتقال هنری تون که بسیار زیبا و رساست.

 4. مطلب خلاصه و مفيدي بود من به شخصه اسم خيلي از اين مجلات رو نشنيده بودم خسته نباشيد

 5. خیلی ممنون برای منیکه عاشق طراحی لباسم وشغل آینده ام طراحی مد هستش این مطالب خیلی مفید بود خسته نباشید با تشکر مارگارت هستم🥰

 6. با سلام.

  ممکنه کمک کنین که از کجا میتونیم مجله های جدید در این زمینه تهیه کنیم ؟؟؟

 7. من در مورد فن کاغذ سازی تحقیق کردم
  مسلمانان فن کاغذ سازی را را از چینی ها اموختند.
  و ان رو گسترش دادند و کامل کردند‌.
  در ان دوره صدها مغازه ی کتاب فروشی در شهر های مانند بغداد-نیشابور-و بخارا وجود داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.