اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin

مت گالا را شاید بتوان یکی از مهم  و پرسرو صدا ترین مراسم دنیای مد دانست. مراسمی با قدمت ۷۰ سال که هر ساله در اولین دوشنبه ماه می و به میزبانی موسسه متروپولیتن برگزار می شود. انعکاس مراسم دیشب مت گالای امسال در رسانه ها به دلیل گره خوردگی  نام سوزان سانتاگ و تم کمپ که حتی برای خیلی از دوست داران دنیای مد هم کمتر شناخته شده بود جذابیت این مراسم خاص را دو چندان کرده است.  پس شاید به همین دلیل است که مت گالا را اسکار دنیای مد می نامند.

لباس هایی اغراق شده، مراسمی پر زرق و برق با حضور بزرگترین ستاره های دنیای مد، موسیقی و سینما که تمام رسانه های دنیا در موردش خبر نوشته اند و سود سرشاری که از این مراسم نصیب موسسه لباس موزه مترو پولیتن می شود  همگی دلایل مهمی هستند که نگاهی به مراسم امسال اسکار دنیای مد ۲۰۱۹ داشته باشیم.

قصه از کجا شروع شد ؟

در تقویم مد دنیا، اولین دوشنبه ماه می ازاهمیت  زیادی برخوردار است؛ مراسم مت گالا با قدمتی هفتاد ساله  با تاریخی ثابت و از قبل تعیین شده در این تاریخ به میزبانی موسسه لباس موزه مترو پولیتن نیویورک ( MET )   برگزار می شود.

از ابتدای تاسیس این موزه و با هدف جمع آوری کمک مالی برای  حفظ، نگهداری و افزایش اندوخته های خاص هنری به پیشنهاد النور لمبرت از اولین مدیران موزه مراسم مت گالا در طی هفتاد سال گذشته تا به امروز برگزار شده است.

مهمانان شرکت کننده در این مراسم از سوی آنا وینتور سردبیر مجله ووگ ( که از سال ۱۹۹۵ میزبان مت گالا است ) به صورت کاملا محرمانه و از شش ماه قبل دعوت می شوند. مهمانان دعوت شده شش ماه فرصت دارند تا با توجه به تم اعلام شده خاص ترین لباس را طراحی کرده و در این مراسم رسمی شرکت کنند.

در طول بحران کرونا چطور با مشتریانمان در ارتباط باشیم

مت گالا
آنا وینتور سردبیر مجله ووگ در مت گالا۲۰۱۹

علاوه بر مهمانان خاص ، با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار دلار میتوان به صورت جداگانه در این مهمانی شرکت کرد که با توجه به ۶۰۰ الی ۷۰۰ مهمانی که هرساله به صورت آزاد در مت گالا شرکت می کنند مبلغ قابل توجهی برای فعالیت های موزه جمع آوری می شود .( نکته مهمانی امسال این بود که امسال  مت گالا ۶۰۰ شرکت کننده آزاد داشته است ) . با توجه به اهمیتی که مراسم مت گالا امروزه در دنیای مد دارد می توان مت گالا ۲۰۱۹ را اسکار دنیای مد نامید.

نکته مهمانی امسال این بود که امسال مت گالا ۶۰۰ شرکت کننده آزاد داشته است


تم مراسم امسال چه بود ؟

به رسم مت گالا، هر ساله با توجه به تم انتخاب شده چند میزبان و سلبریتی با آنا وینتور همراه هستند. مهمانان سمبلیک امسال با توجه تم  ” کمپ” که در ادامه در مورد آن بیشتر خواهیم گفت لیدی گاگا، الکساندو میکله از گوچی، هری استایلز و سرنا ویلیامز بودند.

مت گالا
مت گالا ۲۰۱۹

بنا به گفته مسئول برگزار کننده نمایشگاه‌های موزه متروپولیتن – آندرو بولتن _ ایده اصلی برای تم مراسم مت گالای امسال  برداشتی از مقاله سوزان سانتاگ با عنوان  notes on camp  بوده است.و از آن جایی که موسسه لباس ( costume)  موزه مترو پولیتن در حال حاضر یک موسسه مد به حساب می آید می توان به اهمیت این مراسم و تم کمپ بیشتر پی برد .

و از آن جایی که موسسه لباس ( costume)  موزه مترو پولیتن در حال حاضر یک موسسه مد به حساب می آید می توان به اهمیت این مراسم و تم کمپ بیشتر پی برد. مت گالا ۲۰۱۹ اسکار دنیای مد

در هفته ی مد میلان 2019 چه خبر بود

ایده ی کمپ از کجا آمده است؟

در مقاله سوزان سانتاگ با عنوان notes on camp ، یادداشت هایی در مورد کمپ ۵۸  ویژگی خاص برای تم کمپ و افراد کمپ عنوان شده است که با مرور آن ها میتوان مفهوم لباس های پوشیده شده در مراسم مت گالا امسال را بهتر درک کرد و به عنوان بیننده بهترین لباس های منعکس کننده تم کمپ را با دیدی روشن تر تشخیص داد.


به روایت  کارشناسان دنیای مد عبارت «کمپ» حتی برای خود بینندگان نمایشگاه بهار ۲۰۱۹ موزه متروپولیتن هم ایده کاملا روشن و واضحی نیست و نیاز به توضیحات بیشتری  دارد.

سانتاگ با بیان این نکته که به صورت کلی صحبت کردن از کمپ به مثابه خیانت به این ایده است به تعریف ناپذیر بودن این مفهوم و در چارچوب نگنجیدن آن اشاره می کند.

ویژگی های کمپ را بشناسید

هر چند سه ویژگی اصلی ایده کمپ از دیدگاه سانتاگ عبارتند: از حالت مصنوعی ، موجودیت اغراق شده و طنز ؛ که البته طنز تلخ حاصل از فضای اغراق شده و مصنوعی است که کاملا از حالت طبیعی و واقعی  خارج شده است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که ایده کمپ تنها متعلق به دنیای مد نیست و در تمام زمینه های هنری و زندگی مثل موسیقی ، ادبیات و فیلم هم وجود دارد.

بنا به گفته توضیحات سایت موزه، واژه کمپ برای اولین بار در نوشته های مولیر، و در زمان لوئی چهاردهم به کار برده شده است. که به نوعی نماینده و نشان دهنده اغراق، رفتار متظاهرانه و نمایشی بوده است. از نمونه های ملموس اغراق در مد  امروزه میتوانید به مدل های برند گوچی یک بار دیگر نگاهی بیندازید و مفهوم کمپ را بار دیگر مرور کنید و دلیل دعوت از الکساندرو میکله را درک کنید. لیدی گاگا نیز نمونه واقعی ماهیت کمپ در دنیای موسیقی است. کافیست نمونه لباس ها و کلیپ های موسیقی  گاگا  را این بار با رویکرد کمپ بررسی نمائید .

هفته مد لباس عروس 2020

بهترین های مراسم چه کسانی بودند ؟

با توجه به آنچه در مورد مراسم و تم اصلی آن گفته شد بهترین ایده های کمپ را در این لباس ها دید .

لباس سیندرلایی زندایا از برند تامی


مت گالا
لباس سیندرلایی زندایا از برند تامی

لیدی گاگا از برند برندون مکسول

مت گالا
لیدی گاگا از برند برندون مکسول

هیلی استیفیلد از برند ویکتور اند رالف

مت گالا
هیلی استیفیلد از برند ویکتور اند رالف

کاردی بی از برند تام براون با ۳۰ هزار تکه پر قرمز

مت گالا
کاردی بی از برند تام براون با ۳۰ هزار تکه پر قرمز

جی جی حدید با جامپ سوت یخی از برند مایکل کورس

مت گالا
جی جی حدید با جامپ سوت یخی از برند مایکل کورس 

جنل مونی با لباسی از برند کریستین سیریانو

مت گالا
جنل مونی با لباسی  از برند کریستین سیریرانو

کیتی پری با چلچراغی از برند موسکینو

مت گالا

کتی پری با چلچراغی  از برند موسکینو  

لوپیتا با لباسی از برند ورساچه

مت گالا

لوپیتا  با لباسی از برند  ورساچه

این مطلب را از دست ندهید

مراسم گرمی ۲۰۱۹
0/5
دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین محصولات سارک