|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیم او ترونز، بررسی لباس مارجری تایرل

بهار اسماعیل پور
25 سپتامبر 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

یکی از دلایل موفقیت سریال گیم او ترونز (Game Of Thrones)  این است که هیچ چیزی در مراحل ساخت این سریال سرسری گرفته نشده است. درست به همان شکل که داستان‌گویی پیچیده‌ی سریال، کاراکترها را به مکان‌های دور از انتظار می‌برد و با فیلمبرداری بی‌نظیر مخاطب در عمق صحنه‌ها میرود و موسیقی با ملودی هولناکی خبر از خیزش لحظه‌های هیجان انگیز می‌دهد؛ چنین حجمی از وسواس و جزئیات نگری درباره طراحی لباس شخصیت‌های مختلف سریال هم صدق می‌کند در این مطلب می‌خواهیم بر اساس فراز و فرودهای داستان، تحولات طراحی در لباس‌های مارجری را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

برای آشنایی با طراح لباس سریال گیم او ترونز مطلب سریال گیم اف ترونز و هنرنمایی میشل کلپتون را مطالعه کنید.

استایل مارجری تایرل در سریال گیم او ترونز

مارجری یکی دیگر از ملکه‌هایی ست که ما از فصل ۲ شاهد حضورش در سریال Game of Thrones هستیم. او یکی از کارکترهای فرعی این سریال است و همراه با خانواده‌اش در قسمت آخر فصل ۶، در انفجار مهیبی که توسط سرسی لنیستر تدارک دیده شد از بین می‌روند.
او نماینده تمام عیار خاندانش است و سمبل این خانواده را (گل رز) به خوبی در شخصیت و لباس‌هایش به نمایش می‌گذارد. هر چند که او مثل گل رز چهره‌ی زیبا و معصومی دارد و به نظر بی‌خطر و ظریف می‌آید ولی در حقیقت دارای سیاست و تدبیر خاص خودش است.

اکسسوری رز در استایل مارجری در سریال گیم او ترونز
اکسسوری رز در استایل مارجری

مشخصه‌های لباس مارجری

مارجری که در صدد ملکه شدن بود به خوبی می‌داند که برای رسیدن به تاج و تخت باید با یک پادشاه ازدواج کند. با اینکه اولویت اول او عشق نیست، ولی سعی می‌کند با پوشیدن  لباس‌هایی باز، ظرافت ‌ش را به چشم پادشاهان بنشاند. در لباس‌های او با تکرار یقه هفت باز و تکنیک‌های بسیار ظریف مثل کات اوت (cut out) تاکید بر زنانگی او شده است. همچنین او رنگ خانوادگیش (آبی و طلایی) را، به نشانه‌ی معصومیت و درایت انتخاب می‌کند.

تکنینک کات اوت در لباس مارجری

استایل مارجری در سریال گیم آف ترونز به گونه‌ای است که می‌توان لباس‌هایش را به راحتی به عنوان بازتابی از یک گل رز شرح داد. بسیاری از لباس‌هایی که او می‌پوشید از پارچه‌های باشکوه و زیبا ساخته شده است که با گلدوزی‌های طلایی و المان‌های تیغ و خار، در تلاش برای نشان دادن زیبایی و قدرت او هستند.

اولین حضور مارجری در فصل دوم

ما در فصل ۲، برای اولین بار با شخصیت مارجری با نقش آفرینی ناتالی دورمر (Natalie Dormer) در سریال گیم اف ترونز آشنا می‌شویم. او که در اولین سکانس حضورش در حال تماشا کردن نبرد نمایشی برادرش است؛ تقریباً روحیات خود را با بازی و لباسی که بر تن دارد به نمایش می‌گذارد.

فیلم های برتر 2024 با موضوع مد و فشن
ادامه مطلب

در این صحنه یک کت تنگ به همراه دامنی از جنس حریر نرم و بلند بر تن کرده است. یقه لباس او به شکل هفت باز است و همانطور که گفتیم تاکید بر زنانگی او دارد. هرچند که شانه‌های پهن و عریض، به شکل قطعه جداگانه بر روی لباس او، قدرت طلبی‌اش را به نمایش می‌گذارد. با وجود اینکه در لباسش از رنگ طلایی و سبز نیز استفاده شده است، ولی رنگ غالب لباس، آبی است.

در همین فصل پس از مرگ همسر اولش، مارجری به جای اینکه در حال عزاداری باشد یک لباس آبی­_قهوه‌ای  به تن می‌کند که سیلوئت این لباس الهام گرفته شده از آثار الکساندر مک کوئین (Alexander McQueen) است. این لباس بیانگر این است که مارجری سنت‌های عزاداری را نادیده گرفته و خود را برای یک حمله نظامی آماده می‌کند. این لباس به کارکتر او، بلند پروازی و جاه طلبی لازم را می‌دهد که او را به هدفش نزدیک کند.

الهام از لباس‌های الکساندرا مکوئین در استایل مارجری
الهام از لباس‌های الکساندرا مکوئین در استایل مارجری
مارجری در صحنه‌هایی از فصل 2 سریال
مارجری در صحنه‌هایی از فصل 2 سریال

بررسی استایل دنریس تاگارین در مطلب، بررسی لباس‌های سریال بازی تاج و تخت دنریس تارگرین

مارجری و مادر بزرگش

سیاست‌های رفتاری مارجری کاملاً الهام گرفته از مادربزرگش است و این را نیز می‌توان در پوشش مارجری کاملاً مشاهده کرد. مثل شال بلند قهوهای که زیر یقه‌ی هفت باز او با حجم کمتر دیده می‌شود و یا نماد گل رز به شکل کمربند که به دور کمرش است. با این تفاوت که میزان شاخ و برگ کمربند او به نسبت مادربزرگش کمتر است و این کم تجربه و جوان بودن او را نشان می دهد.

مارجری و مادر بزرگش
جزییات کمربند مارجری و مادر بزرگش
جزییات کمربند مارجری و مادر بزرگش

مارجری در کینگز لندینگ

تفاوت اصلی در لباس مارجری بعد از ورودش به کینگز لندینگ (King’s Landing) حذف آستین‌های تنگ و بلند و تکه جدای سرشانه است. او به نسبت قبل لباس بازتر می‌پوشد. فقط موقعی که برای کمک می‌خواهد با مردم فقیر در تماس باشد با استفاده از ردایی، بازی یقه‌ی خود را می‌پوشاند. رنگ آبی در لباس‌های او انتخاب اتفاقی نیست؛ همانطور که در پوشش دنریس (Daenerys) هم دیدیم، هنگامی که او برای برقراری صلح و عدالت تلاش می‌کرد، رنگ لباسش آبی بود.

مارجری در پوشش ابی
مارجری در پوشش ابی
مارجری در پوشش ابی

مارجری عروس دربار

لباس عروسی مارجری با جفری براتیون (Joffrey Baratheon) از لحاظ شکل کلی، شباهت خیلی زیادی به لباس‌های روزمره او دارد. با این تفاوت که رنگ لباس سفید است و دنباله‌ای بلند مملو از گل‌های رز دارد. جنس لباس نیز از پارچه ابریشم، بسیار ظریف و چشمگیر طراحی شده است.

جزییات لباس عروس

تاج مارجری تلفیقی از شاخ گوزن (نماد خانواده جفری) و گل‌رز (نماد خانواده مارجری) است که پیونده این دو خانواده را گویاست و همچنین در تاج جفری ما شاهد غنچه‌های گل رز هستیم که بیانگر موفقیت مارجری به تسخیر و کنترل جفری است.

تاج‌های مارجری و جفری از نمای نزدیک

مارجری بیوه ای که عروس می‌شود

پس از مرگ جفری، مارجری دیگر نمی‌توانند به سنت‌های عزاداری (مثل فوت همسر اولش) بی‌تفاوت باشد. البته سبک پوشش او فرق چندانی هم نکرده است. فقط وقتی در انظار عمومیست، ردای بلند مشکی بر روی دوشش می‌اندازد. همچنین پشت لباسش دیگر باز نیست و رنگ لباسش به مشکی و طلایی تغییر پیدا کرده است. در حقیقت لباس‌های او مثل خودش بالغ شده‌اند و دیگر مثل یک دختر جوان نیست. هرچند که او هدفش را گم نکرده و برای ملکه شدن، در تلاش برای ازدواج سومش است.

مارجری در لباس سیاه

مارجری در لباس عروسی مجلل

از آنجایی که مارجری دیگر به عنوان دختر مجرد خانواده تایلر محسوب نمی‌شود و به عنوان یک بیوه در خانواده براتیون در کینگز لندینگ است، او لباس عروسی بسیار مجللی را انتخاب می‌کند. لباسش از جنس ابریشم ضخیم که به نقوش فلزی طلایی برجسته مزین شده و حاوی این پیام است که سیاست جدید او متفاوت است با زمانی که عروس جفری بود.

لباس عروس طلایی مارجری

آخرین فصل حضور مارجری

لباس مارجری در فصل ششم به دو بخش تقسیم می‌شود نیمه اول فصل که او به عنوان اسیر گنجشک اعظم (High Sparrow) است و لباس گونی بافت زندانیان را به تن کرده و نیمه دوم که او برای آزادسازی خودش تظاهر می‌کند که پیرو گنجشک اعظم شده است و دیگر از لباس‌های یقه هفت باز او خبری نیست. آخرین لباس‌هایی که او در سریال گیم اف ترونز به تن دارد دیگر نشانی از خانواده‌ی سلطنتی ندارد و طرح کاملاً ساده‌ای دارد. ولی از پارچه‌های گران قیمت تهیه شده است. این لباس با دست دوزی‌های ظریفی تزیین شده و به همراه سنگ سیاهی که به گردن آویخته است  و تاجی که بر سر دارد همچنان یادآور می‌شود که مارجری هنوز ملکه است.

بررسی استایل بازیگران سریال گیم او ترونز، بررسی لباس‌ها و سبک استایل سرسی لنستر

صحنه اسارت مارجری
لباس مارجری در اخرین قسمت‌های حضورش

برای آشنایی بیشتر با طراحی لباس فیلم‌های مشهور جهان مطالب مد و سینما در کمد سارک را از دست ندهید.


اشتراک گذاری

4 پاسخ

  1. چقدر ماجرا داشتن این لباسای گیم آو ترونز، به نظرم بقیه فیلمای مهم هم بررسی کنین، خوندنش جذابه👌👌👌👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.