اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin

از سلفی و تاثیر آن در دنیای مد بیشتر بدانید

“سلفی یا خودعکس، عکسی است که یک فرد با استفاده از دوربین گوشی هوشمند که به سمت خودش چرخانده شده باشد یا با انواع دوربین از خود بگیرد و آن‌را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد.”

تاریخچه عکاسی پرتره توسط انسان از خودش یا همان سلفی

اگر بخواهیم به ریشه اولیه این پدیده برگردیم، باید از زمانی یاد کنیم که دربارها نقاشانی را استخدام می‌کردند تا به نقاشی چهره شاه و بستگانش بپردازند و بعضا این “پرتره” های نقاشی شده، بر روی سکه ها ضرب می‌شد. در قرن‌های پیشین در فرانسه خانواده‌های بورژوا تمایل پیدا کرده بودند تا تصویرشان بر روی تابلوی نقاشی به طرح کشیده شود. بعدتر با اختراع دوربین های پولوراید این خود عکاسان بودند که خواستند اولین کسی باشند که کارایی دوربین‌هایشان را امتحان می‌کنند و در نتیجه از خودشان عکسی انداختند.


موسس کمپانی بایرون، جوزف بایرون Joseph Byron اولین شخصی بود که سلفی نوین را در اوایل سده بیستم به ثبت رساند. پنج شخصی که در این عکس حاضر بودند از همکاران او و عکاسان شرکت بایرون بودند. رابرت کارنلیس Robert Cornelius نیز از پیشگامان عکاسی و اهل میشیگان آمریکا بود و ثبت اولین عکس پرتره منسوب به اوست.

پیوند ناگسستنی سلفی و شبکه‌های اجتماعی

فیسبوک، شبکه اجتماعی که در سال ۲۰۰۴ بنیان‌گذاری شد، سرآغاز انتشار روزانه میلیون‌ها عکس شد و باعث شد تا انسان ها از خودشان عکس‌هایی بگیرند تا در این شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند. سرانجام همه‌ی این اتفاقات باعث شد تا دیکشنری آکسفورد تصمیم بگیرد تا در سال ۲۰۱۳ واژه سلفی را به فرهنگ‌نامه لغات خود بیفزاید.
با گسترش شبکه های اجتماعی انسان امروزه تمایل بیشتری به اشتراک گذاشتن زندگی خود با دیگران پیدا کرده است. بدیهی است که این موضوع به یک “مد اجتماعی” در بین قشر جوان جامعه و به‌خصوص کاربران شبکه های اجتماعی بدل گشته است.

با چند کتاب مد و فشن آشنا شوید ( بخش اول )

سلفی و دنیای مد و فشن چگونه بهم آمیختند؟

در دنیای مد و فشن که افراد زیادی چه به عنوان مانکن و چه به عنوان بلاگر فعالیت دارند؛ با گرفتن یک سلفی از خود و به اشتراک گذاشتن آن، می‌توانند به مخاطبان خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اعلام کنند که از چه محصولاتی استفاده می‌کنند یا لباس‌های کدام برند را می‌پوشند یا زیورآلات کدام طراح را به گوش و گردن خود می‌آویزند. پس شاید بتوان گفت که سلفی در قلب فعالیت‌های روزمره کسانی قرار دارد که زندگی شغلی‌شان با حضور فیزیکی خودشان گره خورده است. حال دیگر یک سلفی ساده است که می‌تواند سلیقه شما در ست کردن لباس‌ها با طرح و رنگ های مختلف، زیورآلات و آرایش‌تان را به نمایش بگذارد و باعث الهام گرفتن افراد علاقه‌مند به دنیای پوشاک، مد و فشن، از سلیقه شما بشود.

۵۰۰

طرحی نو که سلفی درانداخت

قدرت دنیای بی‌انتهای اینترنت همه بخش‌های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. دنیای مد و فشن یکی از حوزه‌هایی است که حجم قابل توجهی از تولید محتوا و به‌خصوص محتوای تصویری در دنیا را به خود اختصاص داده‌است.
اهمیت اطلاع‌رسانی در عرصه مد و فشن سبب شد تا بسیاری از بلاگرها با به کار گرفتن تمام تلاش خود در این زمینه بتوانند با انتشار عکس‌هایی از سبک پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی روزمره یا خاص خود با استفاده از سلفی گرفتن توجه کمپانی های بزرگ این صنعت را به خود جلب کنند و روزانه هزاران بازدیدکننده از وب‌سایت ها یا شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشند.

زارا؛ همه چیز درباره بزرگترین خرده فروشی دنیا

عکاسی و فشن؛ دو دوست صمیمی

صنعت عکاسی همیشه به کمک دنیای مد و فشن برای ثبت هزاران منبع الهام بخش از تلاش طراحان دنیای مد شتافته و این بار هم در دنیای معاصر تکنیک جدید عکاسی یعنی سلفی از این قاعده قدیمی مستثنی نیست. دنیای پر از خلاقیت عکاسی حرفه‌ای با دنیای رنگارنگ و جذاب مد و فشن به‌ گونه‌ای پیوند خورده است که هیچ چیز جلودار پیشرفت این دو صنعت آمیخته بهم نیست.

سلفی و آراستگی ظاهری

طبیعتا عکاسی از خودمان باعث می‌شود تا بیشتر به آراستگی ظاهری خود اهمیت دهیم. زیبایی همیشه به استفاده از لوازم آرایش وابسته نیست و همین‌که شما به تمیزی ظاهر و محیطی که قرار است در آن عکس بیندازید، اهمیت دهید یعنی اینکه توجه مثبتی به خودتان داشته‌اید.

سلفی و سلبریتی ها

سال ۲۰۱۷ میلادی بود که “پاریس هیلتون” Paris Hiltonاین چهره سرشناس دنیای مد، یک عکس سلفی از خود و خواننده مشهور “بریتنی اسپیرز” Britney Spearsمنتشر کرد و زیر عکس نوشت:”۱۱ سال میشود که من و بریتنی، سلفی را اختراع کرده‌ایم”. این پست واکنش بسیاری از کاربران را برانگیخت و یکی از آنها صحنه‌ای از فیلم هایی با بازی “مستربین” Mester Binرا منتشر کرد که در تلاش بود تا با یک دوربین از خودش عکس بگیرد. و بعد از آن نیز کابران بسیاری مشغول نوشتن پست درباره عکاسان مختلفی شدند که در دهه های قبل تلاش کرده بودند تا با دوربین‌هایشان از خودشان عکس بگیرند.

چگونه برای یک عکس سلفی ژست بگیریم؟

برای گرفتن یک سلفی خوب باید با نحوه پوز‌‌‌‌گیری مناسب برای این تکنیک از عکاسی آشنا باشید. لازم است که دوربین را بالاتر از سطح شانه‌های خود نگه دارید. از تایمر دوربین استفاده کنید و لبخند را فراموش نکنید. برای گرفتن یک سلفی هرچه زیباتر باید ژست‌ها و زوایای مختلف را امتحان کنید. این زوایا و حالت‌های مختلف هم می‌تواند مربوط به دوربین شما باشد و هم مربوط به زاویه چانه و گردن شما در عکس.

نویسندگی مد و شاخه‌های آن


• استفاده از زاویه‌های مختلف، به خصوص زاویه‌های بالا
• کشیدن گردن به سمت جلو و متمایل کردن چانه به سمت پایین
• برای القا کردن حس هیجان در عکس می‌توانید ابروها را بالا انداخته و حواستان باشد چشم ها را ریز نکنید.
• ژست و حالت بدن را نیز زاویه دار کنید: می‌توانید وزن بدن را روی یکی از پاها بندازید؛ به یک طرف بچرخید و حتی دستی که دوربین در آن نیست را روی کمر قرار دهید.

در قرن حاضر این گوشی‌های تلفن همراه ما هستند که به نقاشان زندگی ما بدل شده‌اند و در هر زمان و مکانی که باشیم می‌توانند لحظات ما را به تصویر بکشند و ثبت کنند. حتی تولیدکنندگان کمپانی های گوشی تلفن همراه، برآن شدند تا در هربار رونمایی از گوشی های جدید دوربین بهتری برای عکس گرفتن از خویش، ارائه کنند. همان‌طور که می‌دانید حتی تظاهر به لبخند می‌تواند باعث ترشح هورمون شادی در بدن ما بشود پس حتی اگر فقط به خندیدن فکر کنیم تا بتوانیم زیباترین لبخند خود را در سلفی‌هایمان ثبت کنیم؛ همین امر می‌تواند منشا یک حال خوب باشد.

0/5
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین محصولات سارک