|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند نرم افزار طراحی لباس ، که شما را حرفه‌ ای‌تر می‌کند (قسمت دوم)

مونا میرزایی
19 دسامبر 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

دنیای تکنولوژی و نرم افزارهای طراحی لباس قطعا فراتر از آن هستند که در یک مقاله‌ی کوتاه بگنجد.
اما من سعی کردم در این مطلب تعدادی دیگر از برنامه‌های کاربردی را برایتان به اشتراک بگذارم. شما در ادامه می‌توانید نرم‌افزارهای پیشرفته طراحی لباس را بشناسید.

شما می‌توانید به کمک این مطلب و مقاله‌ی  قسمت اول، نرم افزاری که بیشتر از همه به کار شما می‌آید، را یاد بگیرید. و با استفاده از نرم‌ افزارهای شبیه سازی لباس روی مانکن، بافت پارچه، مدل لباس و تن‌ خور آن را شبیه سازی ‌کنید. قبل از اینکه برش و دوخت صورت بگیرد، به راحتی تغییرات لازم را انجام می‌دهید. سریع و راحت‌ تر، بدون اتلاف پارچه و صرف هزینه‌‌ی زیاد به الگوی ایده‌آل مد نظرتان می‌رسید.

Marvelous designer، نرم افزار شبیه سازی سه بعدی طراحی‌های شما

اولین نرم‌ افزاری که در این زمینه به شما معرفی می‌کنم، marvelous designer یک برنامه مدل سازی سه بعدی برای لباس و پارچه است. این نرم افزار توانایی طراحی الگوهای دقیق، با دقت بسیار بالا را ایجاد می‌کند. با استفاده از آن می‌توانید آزادانه انواع لباس را با هنر خودتان طراحی کنید.

مارولوس دیزاینر بدون استفاده از نرم افزارهای CAD توانایی اقدام به طراحی لباس و پوشش‌های مختلف را دارد، که سبب افزایش سرعت کار می‌شود. با این نرم افزار با توجه به ایده و طرح شخصیتان می‌توانید پارچه مناسب از نظر ضخامت، خاصیت کششی و برشی و … را انتخاب کنید. و الگوها را با چند کلیک می‌توانید به تن مانکن شبیه سازی کنید و تناسب طرح، مدل و جنس را همزمان ببینید.

در واقع marvelous یک مدل مفهومی سه بعدی و الگویی را برای لباس ارائه می‌دهد. در حال حاضر ابزاری برای صنعت پوشاک نیست، یعنی شما نمی‌توانید الگوها را چاپ کنید، سپس برش دهید و بدوزید. بلکه یک ابزار عالی برای اعتبار دادن به مفاهیم و شروع کار در الگوهای واقعی است.

چه تعریفی می‌توان از "سلفی" ارائه داد؟
ادامه مطلب

تعدادی ابزار‌ کاربردی این نرم افزار برای ایجاد و ویرایش طرح‌های شما وجود دارد. مواردی از قبیل پارچه‌های مختلف، دکمه‌ها و لوازم جانبی و … می‌باشد. نرم افزار مارولوس به لباس محدود نمی‌شود، تهیه‌ی کیف و کفش هم به صورت شبه سازی سه بعدی، برایتان مجاز است.

نرم افزار‌های کاربردی صنعت مد و لباس
طراحی قطعات الگو و شبیه سازی لباس به تن مانکن با نرم افزار مارولوس

Rhino 6، نرم افزار طراحی لباس قدرتمند ارائه مدل سه بعدی

Rhino 6 یک نرم افزار بی نظیر در بازار کنونیCAD 3D بسیار ارزان، عرضه شده است. مجموعه‌ ای جامع از ابزارها را برای ایجاد مدل‌های دقیق، پیچیده و سه بعدی را ارائه می‌دهد. این نرم افزار بسیار انعطاف پذیر و قدرتمند است، و جای خودش را در هر استادیوی طراحی پیدا می‌کند. کاربرد آن از معماری گرفته تا طراحی جواهرات و سایر زمینه‌های مختلف طراحی صنعتی.

از کارایی نرم افزار راینو را در حوزه‌ی فشن، می‌توانیم به طراحی جواهرات و اکسسوری اشاره کنیم. به راحتی هر طرح خلاقانه‌ای از خودتان را می‌توانید به شکل سه بعدی به طور دقیق در کامپیوتر رسم کنید ، فرم‌های پیچیده خیلی راحت‌ تر، نسبت به سایر نرم افزارهای رسم سه بعدی قابل تولید است. راینو در تبدیل هندسه به نمونه‌های واقعی جلوتر از دیگر نرم افزارهای مدل ساز می‌باشد. به دلیل اینکه  هندسه به صورت خطوط ریاضی در این نرم افزار تعریف می‌شود، همچنین امکان تغییر و ویرایش نامحدود وجود دارد.

با یادگیری و به کارگیری از این نرم‌افزار به طراحی، مدلسازی و تولید طرح‌های جواهرات خلاقانه و متفاوت برای شما به آسانی امکان‌ پذیر خواهد بود.

نرم افزار‌های کاربردی صنعت مد و لباس
طراحی جواهرات با استفاده از نرم افزار راینو

نرم افزار پرکاربرد Gemini برای طراحی لباس

در طراحی لباس و تولید پوشاک، رسم الگوی دقیق، سریع و بدون خطا تقریبا مهم‌ ترین بخش محسوب می‌شود. برای داشتن الگو با متد و روش دلخواه خودتان متناسب با سایزبندی نرم افزار به وسیله برنامه کاربردی جمینی (Gemini) امکان پذیر است. البته نگران سایزهایی که در نرم افزار نیست نباشید، سایز‌های مختلف را در جدول می‌توانید وارد کنید و الگوتان را به آن ارجاع دهید.

آیا شما خلاق هستید؟ تست خلاقیت شرکت ادوبی
ادامه مطلب

این نرم افزار دارای ابزارهای پیشرفته طراحی الگو برای  ایجاد چرت، اوزمان، ساسون و پلیسه و … می‌باشد. جمینی این امکان را برای شما طراحان، فراهم می‌کند تا به سادگی به دور از اشتباه الگوهای بیچیده را طراحی کنید.

Gemini به راحتی با سایر نرم افزارها ارتباط برقرار می‌کند، همچنین قابلیت تبدیل‌ فرمت فایل‌ها به فرمت سایر نرم افزارها شناخته شده وجود دارد. برای استفاده راحت‌ تر کاربران این برنامه به زبان‌های مختلف است، که شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. از الگوهای رسم شده توسط این نرم افزار می‌توانید یک آرشیو داشته باشید. در صورت نیاز سریع تغییرات در طرح الگو و سایز را اعمال کنید، در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

با استفاده از تابع منحنی BEZIER در نرم افزار جمینی برای شما امکان ترسیم منحنی‌های کامل و یکنواخت در طراحی الگو وجود دارد. قابلیت ارسال، انتقال و جابه‌جایی الگوها به آسانی از طریق اینترنت با این برنامه وجود دارد.

نرم افزار‌های کاربردی صنعت مد و لباس
نمایش طراحی الگو در محیط نرم افزار جمینی

نرم افزار گربر (Gerber)، زبان مشترک بین تولید کننده و طراح

دردهه ۱۹۸۰ برای اولین بار از تکنیک‌های طراحی و کد (CAD/CAM) در صنعت مد و پوشاک استفاده گردید. در واقع  نرم افزار های CAD شامل نرم افزار هایی هستند، که جهت طراحی استفاده می شوند. این نرم افزار ها دارای امکانات بسیار گسترده و ابزارهای متنوع می باشند،که منطبق بر تولیدات کارخانجات تولید کننده قطعات مختلف هستند.

گربر (Gerber)  مسئولیت ارتباط بین این دو نوع از نرم افزار های( CAD(Computer Aided Design  و CAM (Computer Aided Manufacturing) را دارد. به عبارت دیگر گربر (Gerber) زبان مشترک بین طراح و تولید کننده می باشد. این نرم افزار تهیه‌‌ الگوی پوشاک با نرم افزار جمینی نقاط مشترک زیادی دارد. همچنین امکان هماهنگ سازی و اصلاح الگو  قبل از برش روی پارچه را به شما می‌دهد.

همه مهارت‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید در دنیای مد کار کنید
ادامه مطلب

برنامه کاربردی گربر در عملیات دوخت بسیار ساده است. قبل از دوخت، یک نمونه‌ی شبیه سازی شده با سایز مشخص را به صورت سه بعدی بر تن مانکن نشان می‌دهد‌. این نرم افزار را به مهندسین نساجی و طراحان الگو که علاقه‌مند به فعالیت حرفه‌ای در حوزه مد و لباس هستند توصیه می‌کنم. جهت افزایش سرعت و انعطاف در کارتان، به دلیل اینکه صنایع تولید پوشاک بسیاری در سراسر دنیا در تولیدات خود از این برنامه استفاده می‌کنند.

نرم افزار گربر

Cameo v6 نرم افزار شخصی دوزی

نرم افزار قدرتمند توسعه الگوی پوشاک برای سازندگان الگوی حرفه‌ای است که توسط یک الگوی پوشاک برای سازندگان الگوی حرفه‌ای است، که توسط یک الگوساز متخصص تهیه و برنامه‌ریزی شده است.

این نرم افزار کاربردی پوشاک به عنوان ابزاری گسترده برای ساخت، درجه بندی، اندازه گیری برای طراحان پوشاک، الگوسازان حرفه‌ای، استادان حوزه فشن و طراحان مد می‌یاشد. از تولید و دوخت لباس‌های شخصی تا سفارش سازی انبوه و تولید پوشاک با اندازه استاندارد مورد استفاده شما قرار می‌گیرد. این برنامه امکان تهیه و ویرایش الگوهایی با اندازه‌های سفارشی و دلخواه را برای شما فراهم می‌کند.

ماژول‌های مختلف این نرم افزار مفید طراحی لباس دارای ماژول‌های مختلف است. به طور رایگان می‌توانید از ماژول مدیریت متریال تولید، نحوه‌ی انتخاب ملزومات نحوه و راهنمایی استایل در اختیارتان قرار می‌گیرد.

نرم افزار‌های کاربردی صنعت مد و لباس
نرم افزار طراحی لباس

امیدوارم نرم افزارهای ارائه شده در این دو مطلب مورد استفاده شما قرار بگیرد. تا طراحی‌های بی‌نظیری را راحت‌تر و دقیق‌تر به لباس‌های موردنظرتان تبدیل کنید. یادگیری و به کارگرفتن این نرم افزارها در صنعت تولید پوشاک قطعا باعث ارتقای سطح کیفیت، کاهش هزینه‌ها و … می‌شود.

ارائه مقاله‌های تخصصی  مد و فشن مختص شما، علاقه‌ مندان و فعالین این حوزه می‌باشد. پس با اشتراک گذاشتن نظرتان، ما را در ارائه مطالب مورد نیازتان کمک کنید.

اشتراک گذاری

14 پاسخ

 1. سلام توضیحات بسیار عالي بود اما ممنون میشم راهنمایی کنید برای کسی که اول راه هست و میخواد طراحی با نرم افزار رو شروع کنه کدوم ترم افزار بهتر هستش
  ممنونم از توجه و اطلاع رسانيتون

 2. برای کسی که میخواد مهاجرت کنه و توی یک کشور دیگه راحی لباس بخونه کدوم نرم افزار بهتره که یاد بگیره

  1. من مارولوس دیزاینر و در ادامه کار با کلو تریدی که خروجی بهتری بهتون میده رو گیشنهاد میکنم که در کنارش سعی کنید کمی فتوشاپ و ایلاستریتور یاد بگیرید

 3. ببخشید من فقط در برگه طراحی کردم برای شروع در کامپیوتر کدام بهتر است چون من زیاد سردر نمی یارم و خیلی ام سنی ندارم‌ .
  آخه من فقط یک یک بچم .
  لطفا راهنمایی کنید

  1. دقیقا منم دنبال همین کارم خیلی علاقه دارم دنبال نرم افزار خوب در حد خودمونم 😢

 4. هیچ کدوم نصب نمیشه تو ویندوز 10 یکی راهنمایی کنه راهنمایش اصلا خوب نیست با نرم افزار یکی نیست

 5. سلام ، نرم افزاری هست که باهاش بشه طراحی کرد ، بعد خودش طبق طراحی ای که انجام دادی ، الگو رو بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.