|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پسر بد دنیای مد؛ ژان پل گوتیه بازنشسته شد

مونا فریدکیان
27 ژانویه 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

ژان پل گوتیه طراح فرانسوی درمیان تمام اخبار هفته‌ی مد، امروز می‌خواهیم به جشن بازنشستگی و کارنامه‌ی سال‌ها فعالیت این طراح برجسته بپردازیم.

امسال در هفته‌ی مد پاریس مانند سال‌های گذشته شاهد اتفاقات جالبی بودیم. از برابری زن و مرد در طراحی دیور گرفته تا جوراب شلواری‌های خاص برند ژیوانشی، از ارائه‌ی متفاوت کالکشن جیامباتیستا والی تا طراحی‌های دیدنی الی صعب و موضوعات دیگر. این‌ها خبرهایی بود که در ژانویه 2020 در هفته‌ی مد پاریس دیده و شنیده شد.

خداحافظی گوتیه
نمایش کوتور 2020 پاریس

بیوگرافی طراح معروف دنیای مد

دوران کودکی

ژان پل گوتیه یک طراح فرانسوی است که بیشتر به خاطر خانه طراحی مشهور است. او در دوره‌ای هفت ساله به عنوان طراح اصلی در هرمس مشغول به کار بود. ژان پل گوتیه متولد 1952 در شهر آخکویی فرانسه است. تنها فرزند یک حسابدار بود و از سنین جوانی توانست پا به دنیای مد بگذارد. تنها 13 سال داشت که برای مادر و مادربزرگش لباس طراحی کرد. عاشق دنیای مد بود و همیشه به روزترین طراحان را دنبال می‌کرد.

گوتیه در جوانی
ژان پل گوتیه درجوانی

شروع به کار

در سن 18 سالگی بدون این‌که تحصیلاتی در زمینه‌ی طراحی لباس داشته باشد و یا دوره‌ای دیده باشد، به خاطر استعدادی که در این زمینه داشت توسط پیر کاردن استخدام شد. زمانی که مشغول به کار شد هنوز مدرسه را تمام نکرده بود برای همین امتحاناتش نیمه کاره ماند. در همان زمان بود که خیلی تحت تأثیر طراحی‌های ایوسن‌لوران قرار گرفت و در ذهنش ایده‌های نابی شکل گرفت.

یک سال بعد از کار کردن با پیرکاردن به ژاک استرن نقل مکان کرد. درآن‌جا بود که با سبک‌ها و روش‌هایی آشنا شد که در نهایت امضای کار او را تشکیل دادند. او در سال 1974 به پیرگاردن بازگشت اما او را برای نمایندگی شعبه‌ این شرکت به مانیل فرستادند.

گوتیه در مصاحبه با مجله‌ی ووگ در سال 2004 می‌گوید: « زمانی که کارم را با گاردن شروع کردم هنوز برای خودم استایل و یا خط تولیدی نداشتم. اما زمانی که به پاتو نزد میشل گوما رفتم، انگار که از روح طراحی او در من دمیده شد ».

استایل زنان سیاستمدار؛ قسمت اول (تاریخچه)
ادامه مطلب
خلاقیت در طراحی های گوتیه

گوتیه خانه‌ی طراحی خود را در سال 1982 افتتاح کرد

او اولین مجموعه‌اش را در سال 1976در پاریس برگزار کرد. مجموعه‌ی او با کمک همکارش فرانسیس منوجه با موفقیت مالی زیادی همراه بود. آن‌ها در همان سال در کنار هم برند ژان پل گوتیه را بنیان‌گذاری کردند. او بعداً در سال 1982 از کنسرسیون ژاپنی پوشاک کاشی‌یاما https://kashiyama1927.com/ حمایت مالی دریافت کرد. گوتیر زمانی که خانه‌ی مدش را افتتاح کرد شناخته شده نبود اما خیلی زود توانست در دنیای مد جای خود را باز کند.

پسر بد دنیای مد

چندی پیش او به عنوان پسر بد دنیای مد شناخته شد. او با تبدیل مناظر و اتفاقات متعارف، به مدل‌های نامتعارف و دلهره‌برانگیز جایگاه ویژه‌ای در دنیای فشن به دست آورد. ژان پل کارهایش را به گونه‌ای طراحی کرده است که گاهی زنان را در لباس مردانه و مردان را در دامن‌ها و کرست‌های زنانه به نمایش گذاشته است. به طور مثال او در یکی از طرح‌هایش برای زنان، یک ژاکت چرمی تنگ همراه با زیردامنی فنری سفت که در اصطلاح کرنولین گفته می‌شود، را به همراه کفش ورزشی ابداع نمود.

شاید برایتان جالب باشد؛ جین؛ شلواری بدون سن و سال

در سال 1983 ژان پل کرستی طراحی کرد که به عنوان لباس رو از آن استفاده شد. کرستی که او طراحی کرده بود، در گذشته به عنوان لباس زیر و برای باریک‌تر نشان دادن کمر زنان استفاده می‌شد. حالا او این کرست‌ها را به عنوان پیشنهادی برای لباس رو معرفی کرده بود. دو سال بعد از طرح جنجالی خود، او از دامنی که برای مردان طراحی کرده بود رونمایی کرد. هدف او براندازی کلیشه‎‌های جنسیتی بود.

در مصاحبه‌ای دیگر در سال 2010 با تلگراف انگلیسی  https://www.telegraph.co.uk/  گفت:« طرح‌های من همیشه در میان مردم انگلیس بازتاب خوبی داشته است ».

جی‌جی حدید در نمایش ژان پل گوتیه

چهره‌ی بین‌المللی ژان پل گوتیه

ژان پل گوتیه زمانی به چهره‌ی بین‌المللی تبدیل شد که لباس مدونا خواننده‌ی معروف آمریکایی را در سال 1990 برای یکی از کنسرت‌هایش طراحی کرد. برش‌های خاص و مخروطی شکلی  که روی لباس مدونا کار کرده بود در میان طراحان بسیار معروف شد و هنوز هم از سبک و روش آن برای طراحی‌های خاص بهره می‌برند.

زرنگار؛ نگاری با هنرنمایی خانم محبوبه عارفی
ادامه مطلب

در دهه‌های گذشته و گاهی هم در زمان حال شاهد مدل‌های لباس شبی بوده‌ایم که بالاتنه‌های آن شبیه به کرست‌های زنانه بوده است. این مدل‌ها وام گرفته از طراحی‌های خاص ژان پل گوتیه می‌باشد.

در سال 1992 او از اکسسوری و عطر گوتیر رونمایی کرد که شیشه‌ی آن شبیه به طرح خاصش با مدل مخروطی شکل بود. در واقع این طرح به عنوان امضای او در کارنامه‌اش شناخته شد.  و بعد از آن هم در یک برنامه‌ی تلویزیونی به عنوان شومن حضور پیدا کرد. چند سال بعد ژان پل از طرح‌های خاصش به عنوان طراح لباس فیلم‌های the fifth element و the city of lost children با بازی بروس ویلیس و میلا جووویچ استفاده کرد.  در سال 1997 گوتیر اولین لاین کوتور خود را طراحی کرد.

عطر ژان پل گوتیه

ژان پل گوتیه در سال‌های اخیر

گوتیه در هرمس

درست است که گوتیر در سال‌های اخیر دیگر آن جوان پرشور و شر گذشته نبود اما می‌شد نام او را جزو خلاق‌ترین‌های دنیای مد به حساب آورد. زمانی که در سال 1999 همکاری خود را با خانه‌ی مد هرمس شروع کرد 35 درصد از سهام آن را خرید و این سهام را قبل از این‌که به فروش برساند به 45 درصد افزایش داده بود. گوتیه در دوران حضور در هرمس علاوه بر طراحی لباس شخصی خود ، به عنوان مدیر هنری خط تولید لباس زنانه این شرکت نیز فعالیت داشت. او در سال 2011 به همکاری خود با هرمس خاتمه داد.

با گذشت زمان گوتیه تصمیم گرفت تا کار خود را گسترش دهد و این‌گونه بود که خط تولید لباس کودکان را هم راه‌اندازی کرد. هم‌چنین او مورد توجه افراد مشهوری چون نااومی واتس، ماریون کوتیلارد و نیکول کیدمن است. کیدمن در سال 2003 وقتی به عنوان بهترین بازیگر مورد تقدیر قرار گرفت لباس گوتیه را به تن داشت. کوتیلارد هم در سال 2008 وقتی که در آکادمی اسکار بهترین بازیگر زن شد، لباس سفید و طلایی شبیه به فلس‌های ماهی به تن داشت که از برند گوتیه بود.

سوپرمدل‌های دهه‌ 90: حضور و نفوذ بی‌پایان این مدل‌ها در صنعتی که تا این اندازه به سن حساس است، به چه معناست؟
ادامه مطلب

بازنشستگی پربار گوتیه

امسال بعد از 5 دهه فعالیت هنری گوتیه تصمیم گرفت خود را بازنشسته کند. او قبل از برگزاری هفته‌ی مد پاریس، ویدئویی از خود منتشر کرد که در آن مشغول دعوت تلفنی از دوستان خود بود تا او را در برگزاری جشن بازنشستگی‌اش همراهی کنند.

ژان پل گوتیه اساساً فردی بسیار مثبت و خوشحال است و در واقع سعی کرد این خوشبختی را از طریق مجموعه های خود منتقل کند. او مجموعه‌های خود را با موسیقی و بازی با نورها به نمایش می‌گذاشت خلاقیتی که هیچ‌گاه در او تغییر نکرد. در تمام این سال‌ها او شادی را در مجموعه‌های خود به بیننده القا می‌کرد، حسی که خود او همیشه از آن برخوردار بود.

اوت کوتور آخر او در سالن تئاتری بود که روزی در آن باله‌ی روسی برگزار شده بود. 2500 صندلی برای مهمانان در نظر گرفته شده بود. کارلا برونی‌ـ‌سارکوزی، مدل سابق و بانوی اول فرانسه، تا طراحانی چون نیکلاس گسکییر،کریستین لاکروکس و دریس ون نون که تنها برای صرف عصرانه از بلژیک آمده بودند.

به غیر از مهمانان او، کسانی هم بودند که در پشت صحنه و برای استیج فعالیت می‌کردند، مدل‌ها، بازیگران و دست‌اندرکاران برگزاری که 200 نفر را تشکیل می‌دادند. گوتیه در مورد آخرین جشنش گفت:« جشن خوب و تأثیرگذاری بود، اما آنقدر شلوغ بود که نمی‌دانستیم قرار است در آخر چگونه تمام شود».

آخرین وداع

او سال 2014 تقریباً از دنیای مد خود را کنار کشیده بود اما این آخرین وداع او بود. نیویورک تایمز نوشت: به نظر می‌رسد او هم‌چنان در شرکت خود که متعلق به گروهی اسپانیایی است، و در کاباره‌ای که دارد در حاشیه حضور خواهد داشت.

در مراسم خداحافظی او از لباس‌هایی که در این سال‌ها طراحی کرده بود استفاده شد. هم‌چنین از مدل‌ها و سوپر مدل‌هایی که با آن‌ها کار کرده بود و از برش‌های خارق‌العاده‌ای که در لباس‌هایش به کار برده بود، مجددا رونمایی شد.

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را با ما با اشتراک بگذارید :

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.