|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فیلم روزی روزگاری در هالیوود و لباس‌هایش

تیم کمد
24 آگوست 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

همیشه راز و رمزهای زیادی در پس طراحی لباس‌های فیلم‌ها وجود دارد. این نکات در رابطه با شاهکارهای هنری اهمیت فراوان‌تری می‌یابد. طراحی لباس فیلم روزی روزگاری در هالیوود، آخرین اثر تارانتینو که به تازگی پخش شده است، داستان های زیادی همراه خود دارد. در این مطلب کمد سارک، نگاهی به طراحی لباس فیلم روزی روزگاری در هالیوود داریم.

روزی روزگاری در هالیوود

روزی روزگاری در هالیوود( Once Upon a Time in Hollywood) فیلمی در ژانر کمدی سیاه جنایی به نویسندگی و کارگردانی کوئنتین تارانتینو است. این فیلم محصول سال 2019 ایالات متحده آمریکاست.

روزی روزگاری در هالیوود ماجرای یک بازیگر تلوزیون به نام ریک دالتون(Rick Dalton)  است که به همراه بدلکار خود، کلیف بوث ( Cliff Booth ) در جستجوی راهی برای موفقیت در هالیوود هستند.

لئوناردو دی‌کاپریو ( Leonardo Dicaprio)  و برد پیت ( Brad Pitt)  نقش‌های ریک و کلیف را در این فیلم بازی می‌کنند.

درادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید تا به زوایای مختلف در طراحی لباس این فیلم بپردازیم.

آریانا فیلیپس Arianne Phillips

آریانا فیلیپس طراح لباس فیلم روزی روزگاری، تا کنون دو جایزه‌ی اسکار را از آن خود کرده‌است. آریانا به‌خاطر برش‌های زیبا و توجه به جزئیات در طراحی‌هایش معروف است. او حدود دو دهه همکاری تنگاتنگی با مدونا داشت،طراحی لباس‌های مدونا در تور کنسرت‌ها، عکاسی‌ها و حتی موزیک ویدئوهایش تماما برعهده ‌ی آریانا بود.

میان طراحی لباس برای فیلم‌ها و موزیک ویدئوها، فیلیپس به عنوان نویسنده‌ مد و استایلیست با نشریه‌هایی همچون: ووگ ایتالیا، هارپربازار، ووگ اسپانیا و آلمان همکاری می‌کرد.

آریانا فیلیپس Arianne Phillips

آریانا و روزی روزگاری در هالیوود

آریانا برای آخرین پروژه‌اش در فیلم روزی روزگاری در هالیوود، نگاه بروز خود را تغییر داد و از پنجره‌ی فرهنگ زادگاهش به لباس‌های این فیلم نگاه کرد.  این فیلم، نامه‌ی عاشقانه‌ای به هالیوود است و در تمام مکان‌های نمادین لس‌آنجلس تصویربرداری شده‌است.

طراحی لباس فیلم "پری دریایی کوچولو" و تأثیر آن بر دنیای مد
ادامه مطلب

آریانا می‌گوید: من این فیلم را قبول کردم زیرا دیدم که سال 1969 سال تغییر فرهنگ مردم بود، نه فقط برعلیه جنگ، بلکه علیه بشریت. شاید در هالیوود به معنای تغییر از موهای پف و فکلی به موهای بلند بود.

پوستر فیلم روزی روزگاری در هالیوود
پوستر فیلم روزی روزگاری در هالیوود

مراحل پیش‌ تولید

لباس‌ها ابزاری برای خلق شخصیت های فیلم هستند. آن‌ها هدفمند ند. هر کدام از آن‌ها نشان‌ دهنده‌ی شخصیت و داستانی است که آن شخصیت بازگو می‌کند .آریانا می‌گوید: شخصیت‌های این فیلم برای او فراموش ‌نشدنی هستند. کارکردن با تارانتینو برای او در صدر لیست رویاهایش بوده‌است، از نظر او تارانتینو فقط دانشنامه‌ای از فرهنگ نیست ، بلکه او زبان فشن را می‌فهمد.

تارانتینو،آریانا را انتخاب کرد زیرا او به دنبال شخصی می‌گشت که ذهن خلاق و منعطفی داشته باشد و آریانا به خوبی از پس این مسئولیت برآمد.

زمانی که فیلمنامه به دست آریانا رسید، او فقط اجازه داشت آن را بخواند و نمیتوانست هیچ یادداشت یا عکسی از آن بردارد. آریانا میگوید، فیلم نامه را در دوساعت و نیم خواندم و شگفت‌ زده شدم.

سریعا شخصیت‌ها را در ذهنم تصویرسازی کردم و برای ملاقات بعدی با تارانتینو دو کتاب کامل از عکس‌ها و کلاژهایی از تصاویری که در ذهنم بود آماده کردم. همه‌ی آن‌ها را به همراه یک پیراهن هاوایی مشکی در سایز تارانتینو و عینک‌های آفتابی وینتیج در جعبه‌ی سیاهی گذاشتم. ( همان عینک‌هایی که امکان داشت ریک دالتون استفاده کند.)

فلیپس خاطرنشان کرد کارگردان آنچنان در مورد لباس‌ها با اعتماد بنفس نظر میداد که کمتر کارگردانی آنقدر درمورد آنان می‌دانست.

بیشتر لباس‌ها در این فیلم توسط تیم آریانا بازسازی شده بودند و دست‌ ساز بودند. مثل کت پوست ماری که تارانتینو در یکی از عکس‌های قدیمی شارون دیده بود و بازسازی شد.

فیلم روزی روزگاری در هالیوود

ریک دالتون یا لئوناردو دی‌کاپریو

از اصلی‌ترین نقش‌های فیلم می‌توان به ریک اشاره کرد. بازیگری که قصد دارد در هالیوود بدرخشد. دی‌کاپریو در کت چرمی و یقه اسکی قهوه‌ای نقش ریک دالتون، ستاره‌ی سینما را بازی می‌کند.

چرا سریال‌های محبوب ما به تیشرت تبدیل می‌شوند؟
ادامه مطلب

ریک دالتون به واسطه‌ی شغلش لباس‌های لوکس‌ تری به نسبت دیگر شخصیت‌های فیلم می‌پوشد و نمادهایی از زندگی اشرافی در لباس‌های او دیده می‌شود. از کت چرم گرفته تا روبدوشامبر قرمزش.

کلیف بوث یا برد پیت

در آخرین اثر تارانتینو پیراهن‌های هاوایی دوباره بازگشتند. برد پیت در نقش کلیف بوث، بدلکاری کم تحرک اما همیشه خوش‌ بین ( و البته خوش‌ تیپ) در استایلی با شلوار جین و یک پیراهن هاوایی زرد به عنوان بدلکار ریک دالتون ظاهر می‌شود.

کلیف،در اولین صحنه‌ی خود، استایل سرتاپا جین بسیار جذابی را به تن می‌کند وکت جین فوق‌العاده‌ای تکمیل کننده‌ی آن است.  استایلی از لایه‌های مختلف و کتی که به سبک wrangler  است. این کت جین، بجای زیپ با دکمه بسته می‌شود و روی جیب‌هایش لوگوی W  گلدوزی شده است.

کت و شلوارهای همرنگ در این فیلم بسیار دیده می‌شوند. کلیف در فرودگاه لباسی سرتاپا سفید را برروی تیشرت مشکی به تن کرده  و استایل تابستانی برای خود ساخته است.

شارون تیت یا مارگو رابی

مارگو رابی( Margot Robbie )  در تیشرت مشکی آستین بلند و دامن کوتاه سفید و بوت‌های بلند سفید نقش شارون تیت ( Sharon Tate )  را ایفا می‌کند.

در مهمانی که در فیلم برگزار می‌شود، شارون لباس دو تکه‌ی جذاب و پر زرق و برقی به سبک وینتیج می‌پوشد. لباسی که امکان بیشترین حرکات فیزیکی را برای او فراهم می‌کند.

کت بلند پوست ماری شارون سروصدای زیادی به پا کرد. او این لباس زیبا را با چکمه‌های مشکی پاشنه مربعی و روسری راه راه استایل کرد و ظاهری خاص و فراموش نشدنی برای خود ساخت.

شارون تیت در روزی روزگاری در هالیووود

بررسی کردن این فیلم بدون توجه به سه شخصیت اصلی که نام بردیم امکان پذیر نیست.

لباس دزد دریایی ، شخصی سازی در طراحی لباس
ادامه مطلب

علاوه بر سه شخصیت اصلی، هیپی‌های پابرهنه‌ای در لباس‌های زنانه، روپوش‌های قلابدوزی شده و جین‌های پاره هم در فیلم حضور دارند.

دیگر ستارگان این فیلم

جولیا باترز ( Julia Butters)  نقش کوچک اما به یاد ماندنی دراین فیلم ایفا کرد، وی در همان صحنه پیراهن زرد زیبایی برتن داشت. جزییات سرآستین و نوارهای قهوه‌ای زیبایی دوچندانی به آن بخشیده است.

جولیا باترز در روزی روزگاری در هالیوود

لوک پری ( Luke Perry )  در آخرین حضورش در سینما، کلاه بسیار خوش‌دستی با طرح چاپی پلنگی برسردارد، این کلاه تکمیل کننده‌ی استایل مونوکروم خاکی رنگ اوست.

در روزی روزگاری در هالیوود اشارات واقعی به مکان های دیدنی هالیوود وجود دارد، اما داستان و شخصیت‌ها ترکیبی از واقعیت و خیال هستند.در این فیلم همگرایی تاریخ و تخیل را میبینیم و همین نکات در رابطه با طراحی لباس این فیلم نیز در نظر گرفته شده‌است.

این یک فیلم در مورد مد نیست، مد بازتاب فرهنگ است، بازتابی از آنچه در یک زمان خاص اتفاق می‌افتد. در داستان ارجاعات تاریخی واقعی به اتفاقات وجود دارد، اما عمدتا طراحی لباس‌ها از شخصیت‌ها و نحوه‌ای که تارانتینو آن‌ها را نوشته است نشات میگیرد.

این فیلم را ببینید و از بازی‌ها، کارگردانی و لباس‌های فوق‌العاده‌اش لذت ببرید. نظراتتان را برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.