|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فوویسم در صنعت مد؛ ملاقات هنر و فشن

تیم کمد
13 می 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

سبک‌‌های هنری همیشه از منابع الهام در دنیای فشن بوده‌اند. الهام گرفتن از این سبک‌ها می‌تواند لباس‌های تاثیرگذاری خلق کند. صنعت مد به واسطه‌ی طرفداران و گستردگی‌اش، می‌تواند سبک‌هایی که فراموش شده‌اند را به همگان معرفی کند. در ادامه هم‌راه کمد سارک باشید تا از تاثیر فوویسم در صنعت مد بخوانیم.

تاریخچه‌ی سبک فوویسم

فوویسم مکتب گروهی از هنرمندان مدرن فرانسوی بود که در اوایل قرن بیستم پدید آمد. فعالیت سبک فوویسم از حدود سال 1904 آغاز شد و تا حدود  1910 ادامه داشت.

فوویسم را می‌توان اولین جنبش هنری آوانگارد در قرن بیستم دانست. هانری ماتیس Henry Matis ، آندره دورن  Andre Derain و موریس دو ولامینک Maurice de Vlaminck  از اعضای اصلی گروه فوویست‌ها و به گونه‌ای شاید به وجود آورندگان این سبک بودند.

فوویست‌ها حدود 6 سال فعال بودند و در همین مدت کوتاه، فوویسم در شکل‌گیری سبک اکسپرسیونیسم هم تاثیر عمده‌ای داشت.

نقاشی سبک فوویسم
هنری ماتیس نقاش سبک فوویسم

ویژگی بصری آثار فوویسم

آثار این نقاشان تاکید بر کیفیت نقاشی و رنگ قوی نسبت به بازنمایی واقعی از اشیا یا مناظر دارد. در این سبک، نقاشی‌ها دارای دورگیری‌های زخیم، شکل‌های ساده و رنگ‌های نامتعارف هستند. در فوویسم نقاشی‌ها ساده می‌شوند و از سایه روشن و سه‌بعدی کردن پرهیز می‌شود. جالب است بدانید فوویست‌ها از استفاده‌ی رنگ‌ها در جای اصلی آن‌ها امتناع می‌کردند. هنری ماتیس Henry Matis در این رابطه می‌گوید: زمانی که از رنگ سبز استفاده می‌کنم، منظور من چمن نیست و زمانی که رنگ آبی را روی بوم می‌آورم به آسمان اشاره‌ای ندارم. از همین گفته‌ی ماتیس می‌توان به این نتیجه رسید که در سبک فوویسم، رنگ‌ها آزاد هستند.

دورین نقاش سبک فوویسم

فشن و فوویسم

همانند بسیاری از سبک‌های هنری، فوویسم نیز بر روی صنعت مد تاثیرگذار بوده است. فشن هنر است و هنر فشن! پس تاثیر گرفتن این دو از هم، تعجب‌برانگیز نیست. هر چند زمان زیادی از شکل‌گیری فوویسم می‌گذرد؛ اما به خاطر تازه بودن رنگ‌ها و ساختارهای هندسی خاص آن، این سبک هم‌چنان تر و تازه و پرطرفدار است. لباس‌هایی که از فوویسم الهام گرفته شده‌اند با رنگ‌های پرطراوت و خوش رنگ و لعابی طراحی و اجرا می‌شوند. 

جواهرات و زیورآلات با الهام از معماری
ادامه مطلب

سونیا دلانای و فوویسم

سونیا دلانای هنرمند اوکراینی بود که در سال 1885 در روسیه متولد شد و بیش‌تر زمان کاری خود را در پاریس گذراند. او قبل از عزیمت به فرانسه برای شروع کار، در زمینه‌ی پارچه، فشن و طراحی‌لباس  در آلمان و روسیه دوره دید. سونیا اولین هنرمند زن زنده‌ای بود که نمایشگاهی در موزه‌ی لوور برگذار کرد. سونیا و همسرش، رابرت دلانای که نقاش بود؛  رنگ و جنبش‌های زیادی را به دنیای هنر و مد تزریق کردند. هر دوی آن‌ها علاقه‌ی زیادی به الگوهای جسورانه و رنگ‌های پر جنب و جوش برای لباس‌ها داشتند. لباس‌های طراحی شده توسط سونیا در سال 1913 معنای مدرنیته را نشان می‌داد. طرح‌های او همیشه دارای ترکیبات شکل‌های هندسی، مربع‌های کوبیسم، شکل‌ها و نشانه‌هایی از سبک فوویسم بوده‌اند.

 طراحی‌های سونیا بین بازیگران فرانسوی محبوب بود. بازیگرانی چون نانسی کونارد و گلوریا سوانسون که به رنگ‌های تند و جسورانه علاقه‌ی زیادی داشتند، از طرفداران پروپا قرص طرح‌های او بودند. این بازیگران اعتقاد داشتند که طرح‌های سونیا کمک می‌کرد تا نسبت به بقیه متمایز باشند.

او از کسانی بود که فوویسم و صنعت مد را با یکدیگر ترکیب کرد.

هنرمند سبک فوویسم
سونیا دلانای و طراحی پارچه

فوویسم در سال 2014

گاهی اوقات قوانین در دنیای فشن باید شکسته شوند. پیشنهاد دنیای فشن به دنیای واقعی این است که به اندازه‌ی کافی رنگ بپوشید. بهار و تابستان سال 2014 بود که طراحان تصمیم گرفتند فوویسم را به کالکشن‌هایشان تزریق کنند. شاید مکتب فوویسم مدت کوتاهی فعال بود، اما تاثیر زیادی در کالکشن‌های بهار و تابستان 2014 داشت.

 • دلیل رونق فوویسم در 2014: در آن سال نمایشگاهی از آثار ماتیس Matis در گالری هنری Tate  در لندن برگزار شد. اگر شما فرصت این را داشتید که از این نمایشگاه بازدید کنید، بعد از آن مشتاق می‌شدید تا لباس‌های فوویست مانند خود را که تا کنون با هم ترکیب نکرد‌ه‌اید بپوشید. تاثیر فوویسم تا پاییز و زمستان آن سال هم ادامه داشت و بعضی از کالکشن‌های پاییز و زمستان 2014 هم از فووویسم الهام گرفته شده بودند.
 • تاثیرگذاری استایل با کمک فوویسم: روندی که در سال 2014 پیش گرفته شده بود همانند یافتن یک شورش درونی بود. طراح انگلیسی Vivienne Westwood  می‌گوید: شما زندگی جذاب‌تری خواهید داشت اگر لباس‌های تاثیرگذار بپوشید. این لباس‌ها را می‌توان در خیابان‌هایی که به فشن‌شوها نزدیک هستند پیدا کرد. این استایل‌های خیابانی که به استریت‌استایل شناخته می‌شوند، معمولا بسیار خاص هستند و طرفداران خاصی هم دارند. استایلیست‌ها در سال 2014 معتقد بودند، هر جایی که تابستان امسال می‌روید؛ فوویسم را هم هم‌راه خود ببرید.
 • برندهای که از فوویسم الهام گرفتند: در سال 2014 طراحانی همچون شنل، پرادا ،سلین و مارنی Marni از نقاشانی مثل پیکاسو الهام گرفته بودند. در بعضی از طراحی‌های آنان تاثیر فوویسم هم دیده می‌شد. چاپ‌های هنری در کالکشن‌های سال 2014 موج می‌زد.
فوویسم و فشن
کالکشن 2014 بهار و تابستان برند سلین

ژیوانشی در بهار و تابستان 2017

Riccardo Tisci طراح ایتالیایی برای کالکشن بهار و تابستان 2017 ژیوانشی Givenchy طرح‌هایی با الهام از فوویسم را به نمایش گذاشت. رنگ‌های با طراوت و زنده، برش‌های هندسی و دو بعدی از ویژگی‌های این کالکشن بود.

فوویسم و فشن
کالشن بهار و تابستان 2017 ژیوانشی

تاثیر فوویسم بر رنگ در صنعت مد

رنگ‌هایی که در نقاشی‌های فوویسم استفاده می‌شوند رنگ‌های بسیار زنده و هیجان‌انگیزی هستند. طراحان لباس نیز از این ویژگی آثار فوویسم الهام می‌گیرند و لباس‌هایی با رنگ‌های جذاب و زنده به روی ران‌وی می‌فرستند. رنگ‌ها در نقاشی‌های فوویسم در جای خود به کار نمی‌روند و این ساختار شکنی وارد دنیای فشن نیز شده است؛ طراحی‌ها و پرینت‌های رنگی جذاب روی لباس‌ها. برای نقاشان سبک فوویسم، مهم نیست که رنگ را در محل دقیق آن به کار بگیرند؛ زیرا رنگ‌ها منعکس کننده‌ی دید درونی نقاش هستند. رنگ‌هایی روشن، زنده و خارج از چهارچوب روی کالکشن‌های لباس، از تاثیر فوویسم بر رنگ، در صنعت مد است.

بهترین مدیران خلاقیت خانه‌های مد در سال 2023 و 2024
ادامه مطلب
فوویسم و فشن
Marni 2020

تاثیر فوویسم بر برش در صنعت مد

همان‌طور که در تعریف سبک فوویسم گفتیم طراحی‌های دوبعدی و دوری کردن از سایه زنی و داشتن خطوط صاف از خصوصیات این سبک است. زمانی که طراحان مد از فوویسم الهام می‌گیرند، برش‌هایی شبیه به طرح‌های هندسی را روی الگو پیاده می‌کنند. برش‌های مشخصی که از قاعده و قوانین پیروی می‌کنند و ظاهر بسیار زیبایی به لباس‌ها می‌دهند. این کالکشن‌ها معمولا لباس‌های حجیمی ندارند، همانند نقاشی‌هایی که سه بعدی نیستند.

فوویسم در استریت استایل

شاید اول به نظر بیاید که فقط در کالکشن‌های مفهومی می‌توان از جنبش‌های هنری الهام گرفت؛ اما این طور نیست. با مطالعه برروی جنبش‌ها می‌توانیم ویژگی‌های آنان را پیدا کنیم و با خلاقیت آن‌ها را وارد استایل شخصی خودمان بکنیم. مثلا رنگ در آثار فوویسم بسیار چشم‌گیر است. در سایت bittersweetcolours.com استریت استایل زیر با الهام از فوویسم عنوان شده است.الهام گرفتن از سبک‌های هنری یکی از منابع الهام خوب، برای ساخت استایل شخصی نیز هست. با جزئیاتی که در هنر نقاشی وجود دارد و از طرفی با بررسی کالکشن‌هایی که با استفاده از این طرح‌ها طراحی شده‌اند، می‌توانید استایل شخصی خود را طراحی کنید.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

 1. وقتش رسیده که خودت مدیر کسب و کارت باشی
  ناجی سافت ، تنها ارائه دهنده راهکارهای هوشمند بین المللی در ایران
  – طراحی وبسایت های هوشمند شخصی ، فروشگاهی
  – طراحی اپلیکیشن های پیشرو با قابلیت نصب برروی تمام سیستم های عامل
  (بدون تاثیرپذیری از تحریم)
  – ارائه راهکارهای فروش انلاین و دیجیتال مارکتینگ
  – اموزش زبان های برنامه نویسی به صورت پروژه محور
  در کنار شما هستیم

  https://najisoftco.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.