|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در مصاحبه‌ی کاری و محل کار چه بپوشیم؟

تیم کمد
27 آگوست 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

راهنمای استایل لباس برای محل کار

آنا وینتور Anna Wintour سردبیر ارشد مجله‌ی ووگ vogue می‌گوید: اگر برای انجام کاری از رقبای خود بهتر نیستید، برای آن بهتر لباس بپوشید. لباس پوشیدن برای یک مصاحبه‌ی کاری که در اکثر مواقع دیدار اول شما با مدیر و همکاران جدیدتان است، بسیار اهمیت دارد. از طرفی داشتن یک استایل خوب و درست در مدت‌زمانی که شما به‌عنوان پرسنل یک مجموعه در حال فعالیت هستید هم بسیار حائز اهمیت است. با کمد سارک همراه باشید تا نکاتی را در رابطه با استایل مناسب برای مصاحبه‌ی کاری و طراحی استایل شخصی برای روزهای کاریتان به شما بیاموزیم.

آنا وینتور Anna Wintour سردبیر ارشد مجله‌ی ووگ vogue می‌گوید: اگر برای انجام کاری از رقبای خود بهتر نیستید، برای آن بهتر لباس بپوشید

رنگ‌بندی مناسب لباس در محل کار

رنگ‌های خنثی برای پوشیدن در محل کار بهترین انتخاب هستند. صرفا لازم نیست رنگ‌های تیره را انتخاب کنید. این بستگی به نوع کار شما دارد. رنگ‌های مشکی، ذغالی، طوسی، کرم، رنگ‌های نود Nude، قهوه‌ای و سورمه‌ای می‌توانند انتخاب‌های همیشگی شما باشند. رنگ‌هایی را انتخاب کنید که لکه و گردوخاک روی آن کم‌تر دیده شود؛ چون هرچه‌قدر شغل شما آسان باشد، باز هم به دلیل طولانی بودن زمانی‌که این لباس بر تن شماست، ممکن است کثیف شود.
این رنگ‌ها به‌راحتی هم با یک‌دیگر ترکیب می‌شوند و شما می‌توانید یک کمد لباس کپسولی برای خودتان بسازید و از تکراری شدن استایل‌هایتان جلوگیری کنید.

مصاحبه کاری- محل کار
پالت رنگی خنثی مناسب محل کار و مصاحبه کاری

سبک پوششی

در محل کار بهتر است به شکل رسمی، کژوال شیک casual chic و یا اسمارت کژوال smart casual لباس بپوشید. راحت بودن در یونیفرم مهم‌ترین نکته است. راحتی به همراه شیک و رسمی بودن از اولویت‌های اصلی استایل شما در محل کار و این دو شاخصه از تعاریف اصلی سبک‌های کژوال شیک و اسمارت کژوال هستند. سعی کنید سبک پوششی خود را همیشه در یک خط حفظ کنید تا استایل شخصی شما در خاطر همه بماند.

سبک اسمارت کژوال در محل کار

سبک اسمارت کژوال Smart Casual یکی از سبک‌های مناسب برای محل کار است؛ زیرا ویژگی‌های اصلی این سبک راحتی و رسمی بودن هم‌زمان است. همان‌طور که در مطلب “اسمارت کژوال، سبکی راحت و خاص” گفتیم این سبک در میان استایل‌های Casual و Formal تعادل برقرار می‌کند. احتیاجی نیست که در این سبک از ترندها پیروی بکنید و این یک نکته‌ی مثبت برای محل کار است. شما یک استایل کژوال را با چند آیتم رسمی به استایل اسمارت کژوال مناسب محل کار تبدیل می‌کنید. ما هر روز به محل کار می‌رویم و اگر بخواهیم از سبکی پیروی کنیم که براساس ترندها باشد، هزینه‌ی زیادی را صرف خرید لباس خواهیم کرد و این علاوه بر بحث مالی به محیط زیست نیز آسیب می‌رساند. رنگ‌هایی مثل بژ، طوسی، مشکی و سفید که از رنگ‌های اصلی سبک اسمارت کژوال هستند برای محل کار هم مناسب هستند. این سبک به خاطر ظاهر رسمی مناسب جلسات کاری مهم است. این جلسات طولانی با راحتی این سبک زودتر می‌گذرند.

انتخاب انواع بوت نسبت به فرم شلوار
ادامه مطلب

سبک کژوال شیک در محل کار

استایل کژوال شیک راحتی، شیک بودن و کمی زرق و برق را با هم دارد. مثلا شما در این استایل می‌توانید کت‌های چرم و یا شلوار جین را نیز امتحان کنید. اگر محل کار شما زیادی از حد رسمی نیست و قوانین پوششی مخصوص ندارد می‌توانید تا حدی رسمی بودن را کنار بگذارید. یک کت بلیزر مشکی تا روی زانو با شلوار جین رنگ تیره انتخاب مناسبی است. این استایل را با کفش‌های اداری بنددار مشکی و یا قهوه‌ای تکمیل کنید. برای جلسات اسمارت کژوال را انتخاب کنید و برای روزهای کاری که به راحتی بیش‌تری نیاز دارید، کژوال شیک انتخاب مناسب‌تری است. کژوال شیک دست شما را برای انتخاب رنگ بازتر می‌گذارد.

رابطه سمت شغلی و لباس برای مصاحبه‌ی کاری

درست است که شما باید برای یک مصاحبه‌ی کاری، لباس مرتب، تمیز و اتوکشیده‌ای داشته باشید، اما همیشه هم لازم نیست که یک استایل فوق‌العاده رسمی داشته باشید. لباس شما باید به سمتی که برای آن درخواست کار داده‌اید هماهنگ باشد. مثلا اگر برای مدیر خلاقیت و یا گرافیست یک کمپانی مصاحبه می‌شوید، باید یک استایل خلاقانه‌ی اسمارت کژوال داشته باشید.

می‌توانید با رنگ‌ها، به طور ویژه‌ای بازی کنید تا به مدیران آینده‌ی خود بفهمانید که خلاقیت شما برای تمام وجوه زندگیتان است. مصاحبه‌ی کاری دیدار اول شماست و بسیار مهم است. اصلا به این فکر نکنید که بعدا وقتی استخدام شدید به لباس پوشیدنتان توجه می‌کنید، زیرا لباس شما در چند ثانیه‌ی اول، دید مخاطب را نسبت به شما تعیین می‌کند. مخاطب در چند لحظه تصمیم می‌گیرد که با شما ارتباط برقرار کند یا خیر. این موضوع خیلی زیاد به لباس‌های شما بستگی دارد.

سمت شغلی- مصاحبه کاری – محل کار
سمت شغلی که برای آن انتخاب می‌شوید

برای اولین بار روز مصاحبه هرگز

از انجام دادن هر کاری برای اولین بار در روزهای قبل از مصاحبه پرهیز کنید. موهایتان را از سه روز قبل از مصاحبه رنگ نکنید. ابروهایتان را میکروبلندینگ نکنید و کلا هر کاری را که تغییر زیادی روی ظاهر شما خواهد داشت انجام ندهید. از ماسک‌هایی که تاکنون امتحان نکرده‌اید استفاده نکنید، ممکن است به آن‌ها حساسیت داشته باشید.

کالکشن کپسولی capsule collection
ادامه مطلب

لاک و اکسسوری در محل کار

• لاک:در مطلب لاک؛ اکسسوری استایل شما کامل در این رابطه توضیح داده‌ایم، اما نکات مهمی هستند که باید در محل کار در نظر بگیرید. لاک‌های نود Nude بهترین انتخاب برای همراهی استایل شما در محل کار هستند. ناخن‌های بلند برای کار کردن زیاد کاربردی نیستند. برای تایپ، جابه‌جا کردن وسایل یا طراحی و کارهای دستی، کار شما را سخت خواهند کرد. در قرارهای رسمی و محل کار، حرف‌های شما باید مورد توجه باشد و هر چیزی که توجه را از اصل توانایی‌های شما دور کند، به ضرر شماست.

لاک‌های نود Nude بهترین انتخاب برای همراهی استایل شما در محل کار هستند.


• اکسسوری: کاربردی‌ترین اکسسوری در استایل شما می‌تواند ساعت باشد. اکسسوری‌های دیگر مناسب استایل رسمی برای محل کار نیستند و توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند پس کاربرد آن‌ها نه تنها مثبت نیست، بلکه تاثیر منفی هم می‌گذارد.

مصاحبه کاری- محل کار- لاک طبیعی
لاک و ناخن در محل کار

کفش مناسب محل کار

به جمله‌ی معروف پا قلب دوم شماست، ایمان بیاورید. کفش شما در محل کار باید راحت باشد. این راحتی البته به هر قیمتی نیست. اسلیپرهای تابستانی هم شاید از نظر شما راحت باشند اما برای محل کار مناسب نیستند. شما مدت زمان زیادی را با آن کفش‌ها راه می‌روید و یا می‌ایستید، پس باید کفش استانداردی پوشیده باشید؛ اما توجه کنید که این کفش با استایل فرمال یا اسمارت کژوال شما جور باشد. اگر یونیفرم مخصوص شرکت یا محل کار را می‌پوشید، این یونیفرم‌ها معمولا شلوارهای کلاسیک پارچه‌ای دارند و کتونی‌های بزرگ با این شلوارها ترکیب خوبی را نمی‌سازند، پس باید کفش‌های طبی چرم را انتخاب کنید. اصطلاحا این کفش‌ها را کفش اداری می‌نامند. اگر هم شلوار جین‌های تک‌رنگ و یا شلوارهای پارچه‌ای قد نود می‌پوشید، می‌توانید از کتونی‌های سبک و راحت استفاده کنید.
تمیز بودن کفش‌ها از نکات ضروری مرتب بودن در مصاحبه‎ی کاری یا محل کار است. پوشیدن کفش‌های براق، رنگ‌های خیلی شارپ، کفش‌های پاشنه‌دار و کفش‌هایی که ناراحت هستند، برای محل کار اصلا مناسب نیست.

کفش اداری- محل کار- مصاحبه کاری
کفش مناسب محل کار

شلوار مناسب محل کار

اگر یونیفرم مشخصی برای محل کارتان دارید، اتو کشیدن شلوارتان را فراموش نکنید. ایست دم‌پای شلوار خیلی زیاد به اتوی آن بستگی دارد. اگر یونیفرم خاصی ندارید، سعی کنید از شلوارهای پارچه‌ای که کش کمی دارند بپوشید. شلوار جین برای محیط کار اداری مناسب نیست و راحتی زیادی هم ندارد. جین‌‌ها معمولا در استایل‌های کژوال استفاده و در استایل‌های رسمی و اسمارت کژوال گنجانده نمی‌شوند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که شلوارهای خیلی بلند و یا دم‌پا برای شما دست‌وپاگیر خواهند بود. شاید بعضی از انواع آن‌ها آنقدر که شما احتیاج دارید، شیک باشند اما برای محیط کار مناسب نیستند و باعث می‌شوند حرکاتتان آزادانه نباشد.

استایل مناسب برای ماه مبارک رمضان
ادامه مطلب
شلوار- یونیفرم- محل کار- مصاحبه کاری
شلوار مناسب محل کار

مانتو مناسب محل کار

نکته‌ی اصلی در استایل، شاید مانتوی شما باشد. آیتمی که بیش‌تر از همه به چشم می‌آید و در راحتی شما هم تاثیر بالایی دارد. رسمی بودن مانتو به رنگ و فرم آن بستگی دارد. رنگ‌های خنثی می‌توانند الویت اول و آخر شما باشند. طوسی، سورمه‌ای، قهوه‌ای، کرم، ذغال‌سنگی و مشکی انتخاب‌های خوبی برای خرید مانتو هستند. برش‌های مستقیم و حجم‌های دوبعدی برای استایل اداری شما گزینه‌های بهتری‌اند. یقه‌های بزرگ و چین‌دار و برش‌های منحنی رسمیت لباس شما را کاهش می‌دهند.

همان‌طور که قبلا هم گفتیم تمرکز اصلی مصاحبه‌گیرنده و یا کسی که با شما در یک جلسه حضور دارد، نباید پرت چیز دیگری به جز توانایی‌های شما شود. کت‌های چهاردکمه‌ی رسمی با یقه‌های انگلیسی و قد بالای زانو می‌تواند یک انتخاب خوب و به‌جا باشد. دقت کنید که پارچه‌ی مانتوی شما کمی کشی باشد تا راحتی مورد نیز برای شما فراهم شود. اگر از شلوار پارچه‌ای و کلاسیک استفده می‌کنید، بهتر است که مانتوی شما بالای زانو باشد تا استایل شیک‌تری برای شما بسازد.

مانتو اداری- یونیفرم- محل کار- مصاحبه کاری
مانتو مناسب محل کار

شال یا مقنعه؟

هر مکانی dress code مخصوص به خود را دارد. اگر از قوانین شرکت شماست که مقنعه بپوشید، آن را رعایت کنید. شما هنگام استخدام باید شرایط را در نظر بگیرید و اگر مایل به انجام آن قوانین هستید، قرارداد مورد نظر را امضا کنید. آزادی بیان و رفتار با رعایت قوانین متفاوت است؛ همه جای دنیا این قوانین رفتاری وجود دارند. می‌توانید از رنگ‌بندی‌ها مختلف برای مقنعه خود استفاده کنید و به مشکی بسنده نکنید. مقنعه‌ی طوسی، قهوه‌ای و سورمه‌ای می‌تواند باعث متمایز شدن استایل شما شود.
اگر محدویتی برای نوع حجاب ندارید می‌توانید از شال‌های تک‌رنگ استفاده کنید. شال‌های تک‌رنگ مات برای استایل اداری شما مناسب هستند.
مصاحبه کاری می‌تواند سرنوشت کاری شما را مشخص کند. استایل خوب شما در ثانیه‌های اول مصاحبه ویژگی‌های زیادی را به مصاحبه‌گیرنده ثابت می‌کند، ویژگی‌هایی که لازم نیست برای آن‌ها توضیحی بدهید. در روز‌های کاری هم یک استایل رسمی و راحت می‌تواند راندمان کاری شما را بالا ببرد. پس به استایلتان توجه کنید.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.