|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حیوانات خانگی و دردسر لکه

تیم کمد
5 فوریه 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

راه کارهای پاک کردن لکه‌های به جامانده از حیوانات خانگی تقریبا تمام خانم‌ها می‌دانند لکه‌هایی که روی فرش‌هایشان جا خوش کرده‌اند را چطور پاک کنند تا اثری از آن نماند. اما پاک کردن ادرار یا مدفوع حیوان خانگی از روی فرش، موکت و هر کفپوش دیگر، کاریست که نیاز به تخصص دارد. چون علاوه بر ظاهر، محل آلوده باید کاملا ضد عفونی شود.

از بین بردن لکه مدفوع حیوانات خانگی

زمانی که حیوان خانگی شما به اشتباه در جایی غیر از محلی که برایش تعیین کرده‌اید، دستشویی می‌کند باید سریع آن را پاک کنید. چرا که اگر مدت زمان طولانی از آن بگذرد، سخت می‌‌توانید بو و ظاهر آن قسمت از فرش را درست کرد. اگر فرش، مبل، تخت یا هر جای دیگری از خانه شما با مدفوع آلوده شده، قدم اول برداشتن آن آلودگی است.

اگر وسایل مخصوص این کار (کاردک) را ندارید، کافیست دو دستکش دست تان کنید، یک دستمال کاغذی بردارید و به آهستگی بدون این که مدفوع را پخش کنید، آن را داخل یک کیسه بیندازید و همراه دستکش و دستمال کاغذی آن را روانه سطل زباله کنید.

پاک کردن لکه ادرار حیوانات خانگی

ادرار سریع در تار، پود و بافت وسایل خانه شما نفوذ می‌کند. قبل از هر چیزی باید میزان ادراری که روی فرش یا محل دیگری ریخته را کم کنید. این کار را با کمک دستمال‌های آبگیر، دستمال کاغذی و حتی کاغذ انجام بدهید تا میزان رطوبت کاهش پیدا کند.

با کمک دستمال‌های آبگیر، دستمال کاغذی و حتی کاغذ انجام بدهید تا میزان رطوبت کاهش پیدا کند. اگر فرش یا موکت‌تان آلوده شده و به هر دلیلی نمی‌توانید آن را سریع به قالیشویی بفرستید، یک لگن به اندازه محل آلوده انتخاب کنید و آن را زیر فرش قرار دهید. بعد از این که آن قسمت آلوده بالا آمد و لگن مورد نظر زیر آن جای گرفت، با یک لیوان یا بطری شروع کنید به آب گرفتن روی آن تا ادرار اضافه در تار و پود فرش بیرون برود. با این کار میزان ادرار در داخل فرش یا موکت را به حداقل خودش می‌رسانید. این کار را باید برای آلودگی مدفوع نیز انجام دهید تا ردش از روی فرش پاک شود.

شناخت الیاف و ویژگی­‌های آن­ها
ادامه مطلب

مراحل تمیز کردن لکه‌های ناشی از ادرار و مدفوع حیوان خانگی

اولین قدم، تمیزکاری و از بین بردن لکه

بعد از تمیزکاری‌های اولیه، باید تمیزکاری جدی را شروع کنید. برای این مرحله دست‌تان باز است. می‌توانید از انواع و اقسام شوینده‌های شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید. از شامپو فرش‌ها گرفته تا اسپری‌های تمیز کننده. اما از آن جایی شست و شوی فرش با این شیوه، در بهترین موقعیت باز هم مقداری مواد شوینده در تار و پود فرش باقی می‌ماند و اگر از نوع شیمیایی باشد، امکان این که به فرش شما آسیب برساند بسیار زیاد است. به همین دلیل بهترین انتخاب برای شما، استفاده از شوینده‌های دست سازی است که مواد شیمیایی ندارند.

ترکیب سرکه و جوش شیرین، ترکیب لیمو و جوش شیرین، آب گرم و سرکه، پودر بوراکس و سرکه و… از جمله ترکیب‌هایی است که علاوه بر تمیز کنندگی، باعث می‌شوند محل آلوده ضدعفونی شود و  اثری از لکه روی فرش باقی نماند. برای این کار لازم است هر کدام از این مواد که در دسترس‌تان است را (نه خیلی غلیظ، نه خیلی رقیق) ترکیب کرده و آن را روی فرش اسپری کنید. بعد با یک ابر یا اسفنج (رنگی نباشد) روی آن بکشید تا کله کاملا پاک شود.

بعد از این کار دوباره به همان شیوه‌ای که توضیح دادیم، روی محل مورد نظر آب بریزید و اجازه بدهید فرش از کف و ماده شوینده پاک شود. بعد از آن که آب فرش کمی کشیده شد، با جارو برقی روی آن را بکشید و اجازه بدهید کاملا خشک شود. اگر روی فرش خیس وسیله قرار بدهید، باعث می‌شود به سرعت فرش‌تان پوسیده شود. برای خشک کردن فرش هرگز از سشوار، اتو و وسایل گرم کننده دیگر استفاده نکنید. اگر عجله دارید کافیست یک وسیله گرمایشی غیرمستقیم کنار آن روشن کنید.

راه حل از بین بردن بوی عرق باقی مانده در لباس
ادامه مطلب

اقدامات لازم بعد از خشک شدن قسمت شسته شده

در این مرحله زمانی که فرش یا موکتی که آن را کاملا تمیز کرده اید در حال خشک شدن است، روی آن کمی جوش شیرین بریزید و اجازه بدهید نیم ساعت جوش شیرین روی بافت مورد نظرتان بماند. بعد از آن کافیست با جارو برقی محل مورد نظرتان را جارو کنید و بوی نامطبوع به جا مانده از ادارا یا مدفوع سگ را همراه را جوش شیرین به داخل جاروبرقی هدایت کنید. فرقی نمی کند، محل مورد نظر شما فرش باشد یا موکت،  خوشخواب باشد یا تشک،  پنبه باشد یا ابر،  جوش شیرین بر تمام این‌ها تاثیر شگفت انگیزی دارد و هیچ ردی از بو باقی نمی گذارد.

تهویه هوا

بعد از تمام این کارها، احتمالا محیط خانه‌تان کمی بو می‌گیرد. برای این که بوزدایی و ضدعفونی کردن را تکمیل کنید، داخل خانه اسفند دود کنید. این کار هم پروسه ضدعفونی شما را تکمیل می‌کند و باکتری‌های شناور در هوا را از بین می‌برد، هم این که باعث می‌شود بوی خوبی در خانه‌تان بماند. البته به جز اسفند گزینه‌های دیگری مانند عود و خوشبوکننده‌های روغنی هم دارید.

شیوه پاک کردن لکه‌ حیوانات خانگی روی لباس

برای از بین بردن لکه‌های لباس اول از همه باید مدفوع جامد را بدون این که رد زیادی از آن روی لباس باقی بماند، با دقت بردارید. اگر هم ادرار حیوان خانگی روی لباس‌تان ریخته، قبل از شست و شو آن را با دستمال کاغذی خشک کنید و مقدار آب اضافی‌اش را بگیرید.
پس از این که ظاهر آلودگی‌های روی لباس‌تان را کاهش دادید، نوبت می‌رسد به شستشوی اصلی. لباس آلوده را ابتدا با آب سرد بشویید. این کار را هم به صورت دستی هم داخل ماشین می‌توانید انجام دهید. اجازه بدهید لباس‌تان کاملا روی بند خشک شود تا بتوانید لکه‌ای که روی آن باقی مانده را ببینید.
مقداری از مایع یا پودری که برای شست و شوی لباس‌هایتان استفاده می‌کنید را روی محل مورد نظر بریزید و آن را بشویید. برای این کار اگر از مقداری ضد عفونی کننده یا سرکه رقیق شده استفاده کنید، می‌توانید کاملا مطمئن باشید که آلودگی را از بین برده‌اید. پس از آن، دوباره لباس را با آب سرد که دمای حدودی 30 درجه دارد بشوئید و اجازه بدهید خشک شود.

پارچه لینن، نکات مهم در مورد پارچه، دوخت و نگهداری آن
ادامه مطلب

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را با ما با اشتراک بگذارید :

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.