VIKTOR & ROLF، طراحانی که جادویتان میکنند!

توسط

گاهی توی موقعیت های عادی زندگیمان با آدم هایی آشنا و همراه میشویم که باعث میشود آینده کاری مان در بهترین حالت خودش قرار بگیرد. ما که نمیدانیم ، اما شاید همان دوست دست و پا چلفتی تان در دانشگاه، همان کسی باشد که اگر کاری را با هم شروع کنید در آخر خروجیتان برندی پربار مانند Viktor & ROLF باشد و سالیان دراز همه را مدام شگفت زده کنید!
ویکتور هورستینگ ( Viktor Horsting ) و رالف سنورن ( Rolf Senoeren ) در سال ۱۹۶۹، درهلند به دنیا آمدند و اولین بار یکدیگر را در آکادمی هنر و دیزاین ARNHEM دیدند . راستش نمیدانم کدام دست و پا چلفتی تر و کدام زرنگ تر بوده اما خب با یکدیگر کنار آمدند و در آخر در سال ۱۹۹۲ فارق التحصیل شدند. نکته مهم این است که بعد از فارغ التحصیلی به چه کنم ، چه کنم های کلیشه ای بعد ازدوران تحصیل نیفتاده و یک افسردگی کوتاه مدت هم نگرفتند و فقط از یک استراحت چند ماهه لذت برده و در سال ۱۹۹۳ سوار طیاره و مانند دو طراح پرانگیزه برای گذراندن دوران کارآموزی روانه پاریس شدند. و البته در همین سال هم برنده سه جایزه در فستیوال Hyeres شدند.

اینجا تازه فارق التحصیل شده بودند -۱۹۹۲
لباس هایی که باهاش فستیوال ۱۹۹۳ را برنده شدند

اما چیزی که باعث شد این دو تبدیل به Viktor & ROLF بشوند، حرکت شجاعانه شان در یکی از هفته های مد سال ۱۹۹۸ فرانسه بود که به طور غیر قانونی در آن شرکت کردند و با خلاقیتی که درطراحی لباس به نمایش درآوردند، توجه رسانه ها را به خود جلب کردند و بعد از آن همه چیز شروع شد:
در سال ۱۹۹۵ دو کالکشن خیلی پر زرق و برق را به نمایش گذاشتند. در سال ۱۹۹۶ مجموعه آنها در گالری PARTICIA DORFMANN در پاریس به نمایش در آمد و در سال ۱۹۹۸ با ارائه خود در موزه GRONINGER به همه نشان دادند که چگونه مد و هنر میتوانند باهم ادغام شوند، به یکدیگر تبدیل شوند و همه را جادو کنند.

کالکشن ۱۹۹۶ – گالری ای در فرانسه

در سال ۲۰۰۰ برای اولین بار به طراحی لباس های ready to wear پرداختند. لباس هایی که در آنها از پارچه های جین، استایل مردانه و پارچه های به هم گره خورده استفاده شده بود . در سال ۲۰۰۳، کارهای ۱۰ ساله خود را در موزه ای در فرانسه به نمایش گذاشتند و در سال ۲۰۰۵ اولین مغازه برند خود را در میلان افتتاح کردند و با شرکت L`OREAL مشارکت کرده و اولین عطر خود با نام FLOWERBOMB را تولید کردند.
آنها برای برند H&M نیز لباس هایی عجیب را طراحی کردند و در سال ۲۰۰۹ لباس های اپرای معروفی در آلمان را طراحی کردند که برای دوختشان از نزدیک به یک میلیون کریستال سواروسکی استفاده شد.
اگه به کالکشن هایشان دقت کنید متوجه امضای کارشان میشوید. لباس هایی پر زرق و برق ، دراپه هایی پرکار و سنگین که بطور کامل بدن را میپوشانند.
خودشان میگویند دیدن همدیگر، بزرگترین انفجار شغلی و زندگیشون بوده. وقتی ازشون پرسیدند کی بیشتر کار میکنه یا کی بیشتر طرح ها را میزند فقط سکوتی چند ثانیه ای کردند و گفتند جفتمون! هر بار که همدیگر را میبینند یک عالم ایده های جدید دارند و اصلا فرقی نمیکند کدامشان چیکار میکند چون آن ها یک جورایی یک نفرند و هیچوقت متوجه نشدند کدام بیشتر کار میکند!
و در آخر معتقدند در این دوره و زمانه خلق لباس های اوت کتور از اهمیت بالایی برخوردار است ، تولید این لباس ها به مردم یادآوری میکند که لباس ها توسط ربات ماشینی تولید نمیشود و بلکه انسان ها در تولید تک تک جزییات آن نقش دارند.
خیلی خب، همه اینا رو گفتم که دست دوستتون و بگیرید و با هم شروع کنید به طراحی و دوخت و اصلا هم به دور و برتون نگاه نکنید و نترسید که طرح هایتان پذیرفته نمیشود ،بالاخره کشف خواهید شد و شاید Viktor & ROLF بعدی، خود شما باشید.

حالا به بررسی چند مجموعه اخیر این طراحان می پردازیم :

Haute Couture Autumn/Winter 2018

این کالکشن الهام گرفته از کارهای ۲۵ سال گذشته شان است. استفاده از رنگ سفید ، زرق و برق های کریستال سواروسکی و داستان و تجربیات بیست و پنج سال گذشته را میتوانید در این مجموعه ببینید.

Haute Couture Spring/Summer 2018

در این مجموعه تنها از یک نوع پارچه، و آن هم ساتن استفاده شده است که البته استفاده از تنها یک نوع پارچه در اوت کوتور کمی غیرمتعارف بود که البته از این حرکتشان، به عنوان حرکتی خلاقانه یاد شد و در تولید این نوع ساتن از روش ژاپنی ها استفاده شده است.
لباس هایی با گل هایی ارگانیک و طرح های گرافیکی برای هرچه بیشتر به چشم آمدن لباس ها .

Haute couture Autumn/Winter 2017

از این کالکشن به عنوان یکی از خلاقانه ترین ها یاد شده است. لباس ها ظاهری کاملا زمستانه دارند. ژاکت هایی به شکل بمب و پفی با شلوار های جین و دست و صورت هایی که متعلق به عروسک ها هستند!

Haute Couture Spring/Summer 2017

من خودم عاشق این مجموعه ام . این لباس ها از تیکه پارچه های غیر استفاده ساخته شده و یه جورایی یادآور یه جمله معروف از یکی از شاعران ژاپنی است که میگه “زیبایی از عیب و نقص ها برمیخیزد”. در طراحی این مجموعه تمام تمرکز بر روی بازیابی ارزش تیکه پارچه هایی است که یک جورایی دیگه به درد بخور نبودند .

برای دیدن مجموعه و طراحی های دیگشون هم بهتره به سایت خودشون سر بزنید:www.viktor-rolf.com

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.