چطور چرک مردگی لباس های سفید را از بین ببریم

توسط

لباس و اکسسوری های سفید بسیار جذاب هستند. استفاده از آن ها در پوشش می تواند تاثیر بسزایی بگذارد. یکی از مشکلاتی که لباس های سفید به همراه دارند، چرک مردگی شان بعد از چند مرتبه شست و شو است. برای این که لباس های سفیدتان از شر لکه ها و چرک هایی که در تار و پودشان نفوذ کرده، رها شوند باید به چند نکته توجه کنید.

دست یا ماشین؟

این روزها کمتر کسی پیدا می شود که برای شستن لباس ها از ماشین استفاده نکند. معمولا تمام لباس ها به دو قسمت روشن و تیره تقسیم می شوند و ماشین لباسشویی بعد از یک ساعت آن ها را شسته شده تحویل می دهد. اما اگر می خواهید لباس سفیدتان مانند روز اول بدرخشد، باید به این نکته توجه کنید که این لباس ها زمانی که با باقی لباس ها در ماشین لباسشویی شسته می شوند، آلودگی و چرک و ته مانده رنگی که آن ها دارند را به خودشان می گیرند. برای این که لباس های سفیدتان، از حالت درخشندگی در نیاید، بهتر است با کمک چند لیتر آب جوش، یک تشت کوچک و مقداری مایع شوینده و پاک کننده برای از بین بردن کثیفی های آن اقدام کنید.

نگذارید لکه ها ماندگار شوند

اولین قدم برای داشتن لباس های سفید، این است که نگذارید آن ها لک شوند. چیزی شبیه پیشگیری قبل از درمان است. اما به هر حال بعضی وقت ها کنترل همه چیز از دست آدمی خارج می شود. برای آن زمان ها، حتما قبل از این که به بافت ها نفوذ کند و در آن ماندگار شود، کارتان را برای تمیز کردنش شروع کنید.  

با به بازار آمدن انواع اسپری، ژل و مام زیر بغل، این محصولات به یکی از اجزا اصلی سبدهای خرید خانواده ها تبدیل شده است، این محصولات حتی نمونه های بسیار خوب و استانداردشان هم به مرور زمان باعث زرد شدن زیر بغل لباس تان می شود و نمای زشتی ایجاد می کند. برای حل کردن این مشکل دو راهکار دارید.

اول این که روی محل مورد نظر لکه بر بریزید و بگذارید نیم ساعت بماند و بعد آن را بشویید. یا این که راه بهتر را انتخاب کنید. روی محل مورد نظر جوش شیرین بریزید، روی جوش شیرین یک نصفه لیموترش قرار بدهید و بگذارید ۳۰دقیقه در همان حالت بماند بعد از آن با خیال راحت از لباس سفیدتان استفاده کنید، بدون این که نظر دیگران را به زردی زیر بغل پیراهن و بلوزتان جلب کنید.

شوینده های طبیعی

برای شستن لباس های سفید می توانید علاوه بر شوینده هایی که در بازار وجود دارد، از شوینده های طبیعی و خانگی استفاده کنید. ترکیب سرکه و نمک، لیموترش و نمک، جوش شیرین و لیمو است. هر کدام از این ترکیب ها را با یک پیمانه پودر رختشویی به مقداری آب جوش اضافه کنید. لباس مورد نظرتان را یک ساعت در آن قرار دهید و سپس شروع کنید به شستن.

این ترکیبات نه تنها درخشندگی لباس شما را چندین برابر می کند، بلکه از آن جایی که طبیعی است به بافت لباس تان آسیب نمی زند.

یقه و سردست

سر دست و یقه پیراهن های روشن مردانه، خصوصا سفیدها بیش از هر چیزی مستعد کثیف شدن هستند. کافیست لباس یک روز صبح تا عصر تن آقایان باشد و عصر به یقه آن نگاه کنید. قطعا آثار به جا مانده از عرق و آلودگی را خواهید دید. برای این که یقه لباس ها این آلودگی سیاه رنگ را به خودشان جذب نکند، سعی کنید بعد از هر بار پوشیدن لباس آن را تمیز کنید.

برای این کار می توانید از هر کدام از محلول هایی که قبلا گفته شد استفاده کنید. اجازه بدهید محلول مدتی روی قسمت سیاه شده باقی بماند، بعد آن را با آب یا آب اکسیژنه بشویید و با یک یقه و سردست تمیز به استقبال روز بعدی بروید.

کتونی های سفید

اغلب جزئیات مهمی که برای شست و شوی پیراهن، تی شرت و لباس های سفید مهم است را با هم مرور کردیم. اما یکی از پوشیدنی های سفید رنگ دیگری که به وفور از آن استفاده می شود و نیاز به شست و شو دارد، کفش های کتونی از جنس های مختلف است. اگر کتونی شما از جنس پارچه سفید رنگ هستند، باید همان روز اول به فکر این باشید که در مقابل کثیفی، ضد ضربه اش کنید.
راه حل ضد ضربه کردن هم استفاده از شمع است. یک شمع وارمر را در دست بگیرید و آن را روی کتونی سفیدتان بکشید. موم داخل شمع باعث می شود کتونی شما در مقابل باران، برف، آب کثیف خیابان و هر آلودگی دیگر مصون شود. اگر کفش تان نو نیست و اثر آلودگی ها روی آن باقی مانده، کافیست محلول سرکه و جوش شیرین را در بطری ترکیب و آن را روی سطح کفش اسپری کنید. بعد از چند دقیقه با یک مسواک تمیز، آلودگی ها را پاک کنید و اجازه بدهید کفش تان کاملا خشک شود.
شستن کفه کفش از آن دست کارهایی است که به تمیزی و نو شدن کفش شما کمک شایانی می کند. مقداری خمیر دندان روی مسواک بزنید و آن را دور تا دور ته کفش تان بکشید. سفیدی و تمیزی که از این کار حاصل می شود با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست. قبل از شروع این کار کف کفش تان را با دقت با آب بشویید تا خاک و کثیفی اضافه آن پاک شود.


اگر کفش تان غیر از پارچه، جنس دیگری دارد، کارتان راحت است. قبل از این که سیاهی و لکه ها روی آن ماندگار شوند، آن ها را با دستمال مرطوب پاک کنید. اما اگر لکه ها سرسخت بودند، باز هم از همان محلول سرکه و جوش شیرین روی کفش اسپری کرده و بعد از چند دقیقه با دستمال آن را پاک کنید.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.