۱۰ طراح لباس نوگرا و تاثیر گذار این قرن

توسط

امروزه استفاده از تکنولوژی و امکانات ابزاری برای به تحقق رساندن ذهنیت خلاق طراحان همه گیر شده است.

در دهه های قبل اجرای انواع خلاقیت در طراحی و دوخت لباس کار آسانی نبود و کسی که دست به این گونه ابداعات می زد به سرعت به شهرت می رسید.

البته که اجرایی کردن این ایده های غیر متعارف کار راحتی نبود، برای مثال کارهای “السا شیاپارلی” برای مدت ها زبان زد خاص و عام بود.

اما در سالهای اخیر سرعت ظهور طراحان خلاق به طرز چشمگیری رو به افزایش است و هر یک به گونه ای مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهند؛ که در ادامه به نقد و بررسی چند تن از ان ها می پردازیم.

Iris Van Herpen

“ایریس ون هرپن” یک طراح هلندی متولد ١٩٨۴، که از مطرح ترین و تاثیر گذار ترین طراحان آینده گرا عصر حاضر به حساب می اید.

او از شاگردان Alexander McQueen بود و در سال ٢٠٠٧ برند خود را راه اندازی کرد. ویژگی کار “ایریس” ادغام تکنولوژی با فشن است؛ او اولین طراح لباسی بود که از تکنولوژی پرینت سه بعدی در لباس استفاده کرد. ایجاد حس حرکت در لباس از عناصر اصلی کار اوست. سبک کار “ایریس ون هرپن” آینده گرایانه “Futuristic” است و آثار او چه از لحاظ زیبایی بصری و چه از لحاظ تکنیک و اجرا منحصر به فرد و شگفت انگیز هستند.

Guo Pei

“گو پی” طراح خلاق چینی متولد ١٩۶٧ است که در سال ٢٠١۵ به عنوان اولین طراح لباس چینی، در فشن شوی اوت کوتور پاریس آثارش به نمایش گذاشته شد و این موضوع باعث شد که او مشهور ترین طراح لباس چین بشود. لباس های او به طرز نامحسوسی تم سنتی چینی دارد، لباس هایی مجلل، پر زرق و برق و پر از دوخت های دست دوز تزئینی است؛ پیراهن هایی عظیم، حجیم و باشکوه که اکثراً با تزئینات طلایی رنگ همراه هستند. “گو پی” استاد تبدیل پارچه به حجم های سه بعدی حیرت آور است.

لباس زرد رنگ ریحانا در مت گالا ٢٠١۵ کار او بود که ٢۵کیلوگرم وزن داشت و ۵٠٠٠٠ ساعت وقت صرف دوخت این لباس با دست شده است.

Hussein Chalayan

از دیگر طراحان خلاق که با کارهایش همه را انگشت به دهان می گذارد، حسین چالایان است؛ طراح ترک متولد ١٩٧٠ در قبرس.
او نیز مانند “ایریس ون هرپن” جزو طراحان آینده گراست، اما کارهای او از هیث دیگری با تکنولوژی در ارتباط است.
بخشی از خلاقیت او استفاده از نور و لامپ های LED است که توجه بیننده را به بازی نور در لباس معطوف می کند. کارهای او عمدتاً مینیمال است و با استفاده و با الهام از عناصر و لوازم منزل، معماری شهری و ساختار های هندسی طراحی شده اند.
به طور کلی در تمامی آثار چالایان می توان تاثیر هنر مفهومی را مشاهده کرد.
یکی از معروف ترین کارهای او پیراهن میز است که دامن ان به صورت تلسکوپی به سمت بالا جمع می شود. در سال ٢٠٠٧ در فشن شوی پاریس، چالایان لباس هایی طراحی کرد که قابلیت باز شدن و تغییر شکل به صورت اتوماتیک و الکتریکی داشتند. در کل امضای چالایان ایجاد تغییر فرم در لباس از شکلی به شکل دیگر است.

Rei Kawakubo

“ری کاواکوبو” طراح لباس ژاپنی متولد ١٩۴٢؛ متخصص انواع هنجار شکنی در طراحی لباس است. او هویت لباس را زیر و رو کرد و از قسمت لباس در نقطه ای که کاملاً نا مرتبط بود استفاده کرد. او هیچ ترسی برای استفاده از رنگ، تغییر فرم، اضافه کردن پترن و ایجاد مدل های عجیب نداشت؛ گاهی کارهایش به سبک مکسیمالیسم نزدیک می شود و این در حالی است که بعضاً تعدادی از کارهای او مینیمال هستند. در دهه ٨٠ اکثر لباس های او با رنگ های نوترال سفید، سیاه، خاکستری طراحی شده بودند.

از دیگر ساختار شکنی های “کاواکوبو” می توان به طراحی لباس مردانه با عناصر لباس زنانه اشاره کرد؛ مثل استفاده از کرست و پارچه های گلدار.

طراحی لباس او به گونه ای فلسفی، تا حدی آیینی، وحتی سورئال به حساب می آید.

Alexander McQueen

“الکساندر مک کویین” تولد سال ١٩۶٩ در انگلستان بود.
حال و هوای رمانتیسیسم، فریبندگی، تعقل و مفهوم گرایی در کارهای او کاملاً هویداست.
هر کالکشن او یک تم مشخص با مفهومی عمیق داشت. مک کویین به همه چیز نگاه ایده پردازانه داشت؛ برای مثال از المان هایی که در طبیعت می دید الهام می گرفت، او کالکشنی تحت تاثیر آب و بعد از آن مجموعه ای با الهام از پروانه طراحی کرد.
توانایی بالای مک کویین در خیاطی به او توانایی عملی کردن ایده های درون تخیل اش را داد.
لباس های اگزجره و کت واک های تئاتر گونه او یک پرفورمنس بی نظیر را رغم می زد. یکی از المان هایی که در ذهن عموم به نام او ثبت شده، اسکلت جمجمه انسان است که او در طراحی هایش به وفور استفاده می کرد.او به غیر از طرح های آینده گرایانه به طراحی لباس های قدیمی نیز علاقه زیادی داشت.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.